Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.

Pogoda:  1 °C, 4 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
" Trzeba wielu lat by znaleźć przyjaciela, wystarczy chwila by go stracić. " [Stanisław Jerzy Lec]

Smog nad Lublińcem ZDJĘCIA

Smog nad Lublińcem ZDJĘCIA

Od kilku dni ogłaszane są powiadomienia o przekroczeniu poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Smog bardzo dobrze było widać nad panoramą Lublińca w godzinach dopołudniowych. Zobaczcie zdjęcia.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach informuje, że od poniedziałku w godzinach popołudniowych jakość powietrza będzie sukcesywnie ulegać poprawie, jednakże dalej będą przekraczane poziomy alarmowe.

 

INFORMACJE O ZAGROŻENIU
Wrażliwe grupy ludności osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa),
osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc),
osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci.
Możliwe negatywne skutki dla zdrowia Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem.
Zalecane środki ostrożności Najbardziej wrażliwe grupy osób powinny pozostać w pomieszczeniach i nie przemęczać się, pozostałe osoby powinny unikać przebywania na otwartej przestrzeni.

 

DZIAŁANIA ZMIERZAJĄCE DO OGRANICZENIA PRZEKROCZEŃ
Zakres działań krótkoterminowych Zgodnie z Programem Ochrony Powietrza, w szczególności:
- wzmożone kontrole indywidualnych kotłów i pieców, w tym nakładanie kar za naruszanie przepisów zakazujących spalania odpadów,
- nie palenie ognisk i pozostałości roślinnych na powierzchni ziemi,
- rezygnacja z palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania.

2017-01-09 12:18:31 | Lubliniec.Info

facebook sledzik gg

Zobacz nasze galerie
9 stycznia 2017 smog nad Lublińcem
więcej

Więcej: Lubliniec * pogoda * powiat lubliniecki * zdrowie

Komentarzy: 9 dodaj

Moze zakup urządzenia pomiarowego pyłu zawieszonego w powietrzu byłby dobrym pomysłem dla Miasta. Wiedzielibyśmy dokladnie czym oddchamy.
2017-01-21 15:20:25 | kkk
do autochton
autochton, co ty za brednie wypusujesz? unia wymyśliła smog? wiekszej głupoty dawno nie słyszałem! smog byl od zawsze tylko niestety nie od zawsze znaliśmy jego niekorzyste wrecz niebezpieczne działanie na ludzki organizm, problem sie pogarasza m.in. dlatego ,ze po ulicach jeździ coraz więcej samochodów, gdyby jeszcze wiało to smogu by nie było ale jak widzisz za oknem wiatru nie ma
2017-01-10 21:02:33 | lublińczanin
nie ma szans
"Dobra zmiana" tym problemem sie nie zajmie. Będzie dotować wydobycie węgla, bo się boi górników. Poza tym zajmuje się ważniejszymi sprawami: deptaniem konstytucji, niszczeniem sądownictwa, przyrody, oświaty i kultury, szczuciem jednych Polaków na drugich, wyprowadzaniem nas z Europy i skłócaniem z sąsiadami.
2017-01-10 18:17:23 | olo
palacze
Widzę ( i czuje codziennie) jak kopcą kominy na ul K Miarki i na Dworcowej. Ciągle w tych samych domach. Straż Miejska jest o rzut beretem i jakoś nie widzi ( i nie czuje). Do roboty, panowie strażnicy.
2017-01-10 18:09:31 | Ala
do koksa - trochę faktów
W 2009 roku D.Tusk i W.Pawlak podpisali kontrakt z Rosją (Gazprom) na dostawę gazu do Polski do 2022 roku. Miało być do 2037 roku, ale dzięki ówczesnej opozycji, udało się odstąpić od najdłuższej wersji. Polscy dycydenci zobowiązali się od odbioru ponad 11 miliardów m3 gazu rocznie, co stanowiło ilość znacznie przekraczającą nasze zapotrzebowanie. Polska nie mogła nadwyżki gazu sprzedawać, surowiec musiał być więc magazynowany na terenie kraju, co wymuszało rezygnację z zakupów spotowych z Norwegii oraz zaniechanie wydobyci gazu w Polsce (słynny gaz łupkowy). Tzw. nasze dywesyfikacja energetyczna stała się dosownie mitem i całkowicie uzależniliśmy się do Gazpromu. Dlatego cena 1000m3 gazu rosyjskiego jest o 25% wyższa dla nas - Polaków. Niemcy i cała Europa Zachodnia płacą mniej, nawet mimo dłuższego przesyłu do nich. Na deser dodam, że Tusk po kryzysie gospodarczym i rewolucji łupkowej w USA nie podjął żadnej próby zmiany formuły cenowej w kontrakcie jamalskim, a Pawlak wręcz storpedował rozpoczęty przez poprzedni rząd Kaczyńskiego projekt budowy gazociągu do Danii o nazwie Baltic Pipe (natychmiast wtedy ruszyło słynne niemiecko - rosyjskie przedsięwzięcie Nord Stream). Zatem podziękuj Tuskowi i Pawlakowi za ceny gazu. Oczywiście to co napisałem nie jest antidotum na smog w Polsce, ale, skoro, Koksie, rozpocząłeś wątek gazu...
2017-01-09 21:06:28 | Damian
Przyjdzie wiosna i problem smogu zniknie, niech nasi "dobrozmianowcy" obniżą ceny gazu i po problemie, jak ogrzewanie gazem było by choćby o 10% tańsze a nawet równe z kosztem ogrzewania węglem to ludzie z chęcią wymienią piece, dofinansowanie do wymiany pieca nikogo nie zachęci jak po niej comiesięczne koszty wzrastają o połowę. Póki co mamy wybór spalać węgiel tworząc smog albo zamarznąć.
2017-01-09 20:04:41 | koks
Smog nad Lublincem
Całe życie mieszkam w Lublińcu ( tj ok;70 lat )I całe życie o tej porze roku powietrze nad Lublińcem było zamglone i żaden nie mówił że to jest smog ,mimo ze wiele zakładów jeszcze miały swoje kotłownie węglowe.dopiero urzędasy unijni wymyślili smog..Niech tylko zmierzą sobie powietrze w Brukseli czy we Szwabi niemieckiej, która 6 razy bardziej zadymia powietrze nad Europą.
2017-01-09 18:32:24 | autochton
Jak drobne są pyły zawieszone (PM)? Sa dwa typy: PM 2,5 (cząstki średnicy do 2,5um) i PM 10 (cząstki średnicy do 10um). Wdychając pył zawieszony aplikujemy sobie fizycznie do płuc cząstki w/w wielkości. Dla porównania średnica ludzkiego włosa to 50-70 um, a ziarno piasku 90um. W Holandii wykazano, że jeśli stężenie PM 2,5 zwiększy się o 5 ug/m3, to ryzyko przedwczesnej śmierci dla osób wdychających to powietrze rośnie o 7%. ...piszę te słowa zaniepokojony widząc z okna grupę zapalonych biegaczy
2017-01-09 17:46:44 | Damian
Monitoring powietrza
Chciałbym zwrócić uwagę, że poziom informowania PM 10 wynosi >200ug/m3, zaś norma dopuszczenia 50ug/m3, czyli jesteśmy powiadamiani przez media wtedy, gdy norma jest już przekroczona...czterokrotnie. Lubliniec objęty jest monitoringiem jakości powietrza przez WIOŚ (Woj.Insp.Ochr.Śr) www.powietrze.katowice.wios.gov.pl. Mamy stację pomiarową mobilną na ul.Piaskowej. Jest ona autoryzowana, w przeciwieństwie do różnych aplikacji na smartfony. Ostatni wynik PM 10 jest tam z... 6 listopada 2016 roku, czyli sprzed 2 miesięcy. W 2015 roku badano jeszcze (dane dostępne w archiwum) benzo(a)piren w PM 10, a w 2014 roku arsen, kadm, nikiel w PM 10 oraz ołów. Analiza ostatnich trzech lat (okresów grzewczych) wskazuje, że normy dopuszczenia PM 10 były przekraczane przez około 30% czasu.
2017-01-09 13:38:17 | Damian
więcej