Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.

Pogoda:  -1 °C, 9 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
""

Wraca temat zamknięcia odcinka ul. Mickiewicza. Koncepcja organizacji ruchu w Lublińcu

Wraca temat zamknięcia odcinka ul. Mickiewicza. Koncepcja organizacji ruchu w Lublińcu

W środę 20 kwietnia o godz. 16:00 w sali widowiskowej w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu rozpocznie się spotkanie z Panem Andrzejem Banachem, który wykonał na zlecenie Urzędu Miejskiego w Lublińcu analizę układu komunikacyjnego naszego miasta. Co przedstawia analiza? Między innymi wysokie wskaźniki wyczerpania przepustowości ul. Mickiewicza i pl. Kościuszki oraz propozycje zmian na lata 2016-2022.

Szczegółową analizę zawierającą m.in. analizę ruchu w godzinach szczytu, mapy oraz propozycje nowego układu komunikacyjnego można pobrać tutaj

Problem przepustowości ul. Mickiewicza i pl. Kościuszki poruszany był już na początku sprawy zamknięcia częściowego ul. Mickiewicza kilka miesięcy temu. Teraz ten temat wraca ponownie. Na pewno nic nie zostanie zamknięte dopóki nie będzie nowych rozwiązań alternatywnych. Jakie to rozwiązania? Ich jest kilka, a całość ma utworzyć tzw. „ring” (z ang. pierścień) wraz z bajpasem przez ul. Żwirki i Wigury i odciążyć centrum miasta.

1. ul. Mickiewicza - parkowanie jednostronne i zmiana kierunków
Opis rozwiązań wg przygotowanej analizy zaczynamy oczywiście od ul. Mickiewicza, nie tylko ze względu na największe dyskusje, ale również największe zmiany jakie mogą ją czekać.
Na odcinku od ronda Władysława Opolczyka do skrzyżowania z ul. Oświęcimską dalej pojedziemy drogą jednokierunkową, ale… w przeciwnym kierunku. Na początku wśród kierowców pojawią się problemy dotyczące jazdy „na pamięć” i protesty w związku z bezpieczeństwem. W tym miejscu warto przypomnieć, że ul. Częstochowska kiedyś była ulicą jednokierunkową, a dzisiaj mało już kto o tym pamięta.
Podążając dalej ulicą Mickiewicza kolejna propozycja to łącznik, który opiszemy w następnym punkcie. Natomiast od skrzyżowania z ul. św. Anny do ul. z K. Miarki nastąpi zwężenie do jednego pasa. Drugi pas zostanie zastąpiony parkingiem. Dzięki czemu zwiększy się ilość miejsc parkingowych w centrum a zarazem naturalnie zmniejszy się prędkość jadących samochodów. Ostatnia zmiana to zamknięcie ruchu dla samochodów na odcinku ul. Miarki do ul. Kilińskiego.

2. Łącznik św. Anny i Oświęcimską
Kilka miesięcy temu został rozebrany budynek mieszkalny w miejscu, w którym może powstać łącznik tych dwóch ulic na planie prostokąta z ruchem okrężnym, na zasadzie „ronda” prostokątnego.

3. Odciążenie ronda Jana Pawła II i ul. Damrota
Wtorki i piątki to największa zmora dla kierowców przy rondzie Jana Pawła II. Co prawda targ zielny w najbliższych latach ma zostać przeniesiony na targowisko za garażami, jednakże na dzień dzisiejszy największym utrudnieniem w tym miejscu są piesi. Piesi, którzy co chwile wchodzą na przejście i znacznie obniżają przepustowość ronda. Analiza przedstawia połączenie ul. Niedurnego z Aleją Solidarności przez Potok Steblowski. Wielu kierowców szuka miejsc parkingowych w ścisłym centrum, a jeśli ich nie znajdzie, najczęściej wyjeżdżają ul. Damrota w ul. Piłsudskiego, przejeżdżają przez rondo Jana Pawła II i udają się na parking naprzeciwko Lidla. Modernizacja drewnianego mostku, przez który przechodzi duża część mieszkańców może znacząco odciążyć ruch na ul. Damrota i rondzie Jana Pawła II.

4. Łącznik przy Gimnazjum nr 1
Kolejną propozycją jest droga jednokierunkowa łącząca ul. Wilimowskiego ze skrzyżowaniem ul. Oświęcimskiej z ul. Tysiąclecia.

5. Rondo obok banku ING i łącznik do parkingów
Z przeprowadzonej analizy zaleca się wykonanie ronda przy ul. Sienkiewicza wraz w wlotem do parkingów należących do sieci Carefour. Czy rondo powstanie? Są dwie ważne rzeczy, które oprócz zgody Rady Miejskiej muszą zostać spełnione. Pierwsza to połączenie ronda drogą do ul. Miarki przez parking należący do firmy Carefour. Jeśli sieć sklepów dowie się, że miasto chce w tym miejscu wybudować drogę to terenu tanio nie sprzeda. Kolejne duże utrudnienie czeka osoby projektujące rondo: gdzie dokładnie rondo zmieścić. Chodzi bowiem o potężne drzewo rosnące na skrzyżowaniu, którego wyciąć nie można.

6. Lubliniec miastem rond?
Skrzyżowanie ul. Cmentarnej i Powstańców Śląskim ma zostać zamienione na rondo. Takie propozycje pojawiły się już przy budowie marketów Bricomarche i Netto, jednakże nic się nie zmieniło. Ulica Powstańców Śl. Jest ulicą wojewódzką, a zatem modernizacja leży po stronie wojewody śląskiego.
Jeszcze w tym roku powstanie rondo przy skrzyżowaniu ul. św. Anny z ul. Lisowicką w związku z remontem tej ostatniej ulicy. Gdzie może powstać kolejne rondo? W analizie co prawda nie ma zaznaczonego skrzyżowania o ruchu okrężnym, ale takowe może powstać na przecięciu ul. Oświęcimskiej z ul. Paderewskiego obok policji – tak wynika z wizualizacji projektu Park & Ride.

2016-04-14 08:20:21 | Lubliniec.Info

facebook sledzik gg

Zobacz nasze galerie
Wraca temat zamknięcia odcinka ul. Mickiewicza. Nowa organizacja ruchu w Lublińcu
więcej

Komentarzy: 0 dodaj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Bądz pierwszy, wyraź swoją opinię!