Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.

Pogoda:  -3 °C, 18 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
" Mówi się trudno i płynie się dalej. {...} Rybka umie pływać, dopóki jest żywa. "

1,5 godziny krócej z Katowic do Poznania

Rewitalizacja linii Kalety – Kluczbork, która jest kluczową częścią połączenia województwa śląskiego przez Poznań z portem w Szczecinie, dobiega końca. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zrealizowały już trzy czwarte wszystkich prac. Dzięki tej inwestycji już w przyszłym roku podróż z Katowic do Poznania potrwa 4 godziny i 30 minut.

Pracom pomiędzy Kaletami, Lublińcem a Kluczborkiem towarzyszy rewitalizacja kolejnego odcinka biegnącego w stronę Poznania - miedzy Kluczborkiem a Ostrzeszowem. Remont obu linii łączących Śląsk z Wielkopolską i dalej ze Szczecinem pozwoli na sprawniejszy transport towarów oraz szybszą podróż. Po zakończeniu obu projektów, które jest planowane na pierwszą połową 2015 roku, parametry techniczne na całej linii Kalety - Kluczbork - Ostrzeszów pozwolą na jazdę pociągów pasażerskich z prędkością 120 km/h, zaś pociągów towarowych 100 km/h. Rewitalizacja linii kolejowej jest częścią większego zadania polegającego na poprawie infrastruktury torowej na trasie Katowice – Poznań. Obejmuje ono również prace rewitalizacyjne na odcinkach: Bytom Północ – Tarnowskie Góry oraz Kalety – Strzebiń. Po zakończeniu wszystkich robót czas przejazdu pociągiem na tej trasie skróci się aż o 1,5 godziny - z 6 godzin do około 4 godzin i 30 minut.

W ramach modernizacji trasy Kalety – Kluczbork, do sierpnia na zlecenie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. odnowiono ponad 91 km torów, wymieniono 54 rozjazdy i wyremontowano 16 przejazdów. Zakończona została także rewitalizacja 7 peronów, gdzie wymieniono m.in. nawierzchnię i 34 obiektów inżynieryjnych - mostów, wiaduktów i przepustów. Do tej pory prace skupiały się przede wszystkim na szlakach Bąków - Kluczbork, Sowczyce - Olesno Śląskie, Koszęcin - Lubliniec.

Linia 143 na odcinku Kalety - Kluczbork stanowi korytarz kolejowy dla ruchu towarowego łączący Region Śląski
z Wielkopolską i dalej z portami morskimi. Wartość projektu: 408 467 847 PLN (brutto). Kwota dofinasowania: 281 938 778 PLN. Okres realizacji: 2012 - 2015

Obecnie trwają prace remontowe na peronach w Sowczycach, Sierakowie Śląskim, Starym Oleśnie. W trakcie przebudowy są również: tor nr 2 na stacji w Lublińcu, a także tor nr 2 na szlaku Lubliniec-Ciasna, tor nr 2 między Olesnem Śląskim – Starym Olesnem - Bąkowem oraz tor nr 2 na odcinku Sieraków Śląski - Sowczyce.

Rewitalizacja jest najszybszą i najtańszą metodą usprawnienia ruchu kolejowego na linii kolejowej. Pozwala ona na przywrócenie maksymalnej prędkości oraz zwiększenie bezpieczeństwa prowadzenia ruchu. Dzięki uproszczonym procedurom, wszystkie prace prowadzone są szybciej niż w przypadku np. modernizacji. Już w przyszłym roku z Kalet przez Lubliniec do Kluczborka pociągi będą jeździć z prędkością 120 km/h, a pasażerowie będą mogli korzystać z unowocześnionych peronów. Wartość projektu wynosi ponad 339 mln złotych.

Rewitalizacja trasy Kalety – Kluczbork jest prowadzona w ramach projektu „Polepszenie jakości usług przewozowych poprzez poprawę stanu technicznego linii kolejowej nr 143 na odcinku Kalety - Kluczbork”.
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W ciągu kilku najbliższych dni na remontowanym odcinku kolejowym Lubliniec-Ciasna pracuje potężny SUM - tak nazywa się nazywana przez kolejarzy maszyna, która potrafi w ciagu jednego dnia położyć nawet kilometr torów.

2014-09-12 11:16:30 | M.D. - PKP PLK

facebook sledzik gg

Zobacz nasze galerie
1,5 godziny krócej z Katowic do Poznania
więcej

Więcej: Ciasna * Lubliniec * PKP * powiat lubliniecki * Sieraków * Strzebiń

Komentarzy: 2 dodaj

Praca
Mamy w ofercie raca dla nauczycieli, szczególnie język arabski w Katowicach http://preply.com/pl/katowice/oferty-pracy-dla-nauczycieli-j%C4%99zyka-arabskiego Preply
2015-08-07 19:50:37 | Ola
1,5 GODZINY KRÓCEJ... ...JUŻ ! OD NOWERO ROKU !!!
2014-09-12 15:52:14 | BYSTRY
więcej