Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.

Pogoda:  1 °C, 11 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
" Największym głupcem jest ten, kto sądzi, że poza nim wszyscy są głupcami." [Baltazar Gracian Y Morales]

„Ludzie przynoszą pomysły. Trzeba je tylko wykorzystać”- wywiad z Romanem Szafrańcem

Pisaliśmy już o działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lublińcu, a ścislej o wycieczkach rowerowych klubu Trek-Tour. Dzisiaj przytaczamy wywiad z prezesem zarządu stowarzyszenia, panem Romanem Szafrańcem.

Katarzyna Bukalska: Czy jest Pan Lubliniczaninem z pochodzenia?

Roman Szafraniec: Mieszkam w Lublińcu już prawie 40 lat, ale nie pochodzę stąd.

KB.:Czy można wiedzieć, jaki zawód wykonywał Pan zanim przeszedł na emeryturę?

RS.:Byłem policjantem.

KB.: Jak doszło do założenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lublińcu? Skąd wziął się pomysł?

RS.:Powiem żartobliwie...troje ludzi, którym się trochę nudziło, zaczęło myśleć... Chcieliśmy na początku przyłączyć się do któregoś z uniwersytetów na Śląsku, ale ponieważ stowarzyszenia te przeważnie mają dotację ze środowisk miejscowej władzy, ograniczają one możliwość przystępowania innych grup. Trzeba było myśleć nad tym, żeby stworzyć coś u siebie, coś na wzór uniwersytetu. Grupę, która by się systematycznie spotykała, miała swoje zainteresowania i realizowała je a której podstawą byłaby wspólna edukacja. Wtedy powstał pomysł założenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lublińcu . Stworzyliśmy Komitet Założycielski, skladający się z czterech osób.Aby właściwie rozpocząć działalnosć, nawiązaliśmy kontakt ze Stowarzyszeniem Rozwoju Ziemi Lublinieckiej. Rozpoczęliśmy pewną formę zbierania ludzi. [żeby zarejestrować stowarzyszenie w sądzie, grupa musi liczyć co najmniej 15 osób] Nam udało się zebrać czterdziestu.Wtedy zaczęliśmy tworzyć statut, który powstał na bazie dyskusji oraz statutów innych podobnych organizacji. Zrodziło się kilka sekcji, które nadal funkcjonują.

KB.:Jak liczna jest w tej chwili grupa uniwersytecka? Jak z frekwencją na spotkaniach i wykładach?

RS.:W tej chwili mamy 105 członków. Rotacja jest duża-jedni chorują, odchodzą, inni przychodzą. Wykłady odbywają się w semestrze wiosennym i jesiennym. Rozpoczynamy wiosną, odwrotnie niż na uczelni. Musimy się dostosować do rachunkowości. Jesienią zamykamy rok finansowy. Odnośnie frekwencji na wykładach-nie możemy narzekać. Przychodzi średnio od 30 do 80 osob, w zależności od tematyki. Zajęcia w tej chwili odbywają się w sali Muzeum im. św. Edyty Stein. Oprócz wykładów, dobrze prosperują sekcje: brydżowa (ok. 15 osób), skata (ok.10 osób) oraz tutystyki górskiej (ok. 10 osób). No i jest też bardzo duża grupa, klub tutystyki rowerowej Trek-Tour (50 osób). Największa frekwencja jest na rowerach, są bardzo dobre warunki do jazdy. Dlatego też nie mamy wakacji jak inne uniwersytety, lecz jeździmy do jesieni.W tym czasie rezygnujemy tylko z wykładów.

KB.:Czy z atrakcji proponowanych przez Uniwersytet może skorzystać każdy?

RS.:Każdy może przyjść na wykład. Generalnie czlonkiem naszego stowarzyszenia może być dorosły człowiek, który podpisze deklarację. Nie ma tu ograniczeń. Zdajemy sobie sprawę, że gdy na przykład do sekcji brydżowej przyjdzie młoda osoba i zobaczy samych starszych panów, to nie zawsze jej to odpowiada, ale my zapraszamy! Na rowery młodzi jeżdżą razem z nami, zabieramy nasze dzieci i wnuki.

KB.:Czy trudno jest zarządzać Uniwersytetem?

RS.:Czy trudno? Ja mam praktykę w zarządzaniu, więc nie mam z tym problemu :) Do stowarzyszenia należą różne osoby. Mamy tu dużo emerytów z policji, z wojska, nauczycieli. Są rożne charaktery i trudno zadowolić wszystkich. Ludzie bardzo szybko się zniechęcają, obrażają- jak coś nie wychodzi albo jak za dużo się od nich wymaga. Żeby zachęcić kogoś do wspólnej zabawy, trzeba mu dać zabawki. Więc dajemy zadania. Ale jest tutaj grupa „zapalonych” ludzi, którzy chętnie współpracują i pomagają w organizacji. Wtedy jest latwiej.

2014-07-28 07:32:19 | K.B.

facebook sledzik gg

Komentarzy: 0 dodaj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Bądz pierwszy, wyraź swoją opinię!