Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.

Pogoda:  -5 °C, 10 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
" Nic bardziej nie czyni człowieka tchórzliwym i pozbawionym sumienia niż chęć podobania się wszystkim" [M. Ebner-Eschnbach]

Tragedia w Macedonii

Autem jechało trzech polskich żołnierzy i tłumaczka. Dwaj z nich - plutonowi z I Pułku Specjalnego w Lublińcu - zmarli wkrótce po wypadku. Trzeci został niegroźnie ranny i po opatrzeniu w szpitalu wrócił do jednostki. Gnatowski nie wiedział, czy tłumaczka odniosła jakieś obrażenia.


Informację o śmierci żołnierzy potwierdził rzecznik prasowy Sojuszu w Skopje Craig Ratcliff. Powiedział, że rannych zostało też trzech cywilów.

Według macedońskiej agencji MAKFAX, do wypadku doszło przed godz. 18 w pobliżu granicy z Serbią, w okolicach miejscowości Szuszewo. Agencja, powołując się na policję, podała, że oprócz żołnierzy ranny został macedoński tłumacz i dwaj okoliczni mieszkańcy.

W rejonie Kumanowa, gdzie wydarzył się wypadek, w 2001 roku trwały starcia między albańskimi partyzantami a siłami rządowymi. W siłach pokojowych NATO służy w tym regionie ponad 500 polskich żołnierzy.

Dzisiejsza tragedia to jeden z najtragiczniejszych wypadków z udziałem polskich żołnierzy, pełniących służbę w siłach pokojowych za granicą. W byłej Jugosławii doszło w ostatnich latach do pięciu groźniejszych wypadków, w których ranni albo zabici zostali polscy żołnierze.
W czasie rebelii albańskiej w Macedonii w 2001 roku armia rządowa zaminowała tereny wzdłuż granicy z sąsiednim Kosowem, by uniemożliwić wspieranie sił walczących kosowskich Albańczyków. Sześciomiesięczny konflikt zakończył się w sierpniu porozumieniem pokojowym, dającym albańskiej mniejszości w Macedonii większe prawa. Albańczycy stanowią - wg różnych źródeł - około jednej trzeciej lub jednej czwartej ludności Macedonii.


IAR/PAP, jkl /2003-03-04 21:09:00

03-05-2003 , 08:15 PM | mp

facebook sledzik gg

Komentarzy: 0 dodaj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Bądz pierwszy, wyraź swoją opinię!