Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.
Reklama Lubliniec Info

Pogoda:  -3 °C, 14 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
" Nic bardziej nie czyni człowieka tchórzliwym i pozbawionym sumienia niż chęć podobania się wszystkim" [M. Ebner-Eschnbach]

Finaliści Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza”

W dniach 6–8 czerwca 2013 roku w Warszawie odbył się finał Ogólnopolskiej Olimpiady Tematycznej i XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego ,, Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887–1922. O niepodległość i granice Rzeczypospolitej”. Siedem konkurencji finałowych rozgrywanych było w Muzeum Wojska Polskiego, w Cytadeli Warszawskiej oraz podczas zorganizowanej podróży historycznej po Warszawie.

W roku 2012/2013 w konkursowe szranki stanęło, podobnie jak w latach ubiegłych, około 20 tysięcy uczniów. Do finału zakwalifikowało się 118 uczniów reprezentujących szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne. Wśród nich znaleźli się uczniowie naszego miasta Jakub Siwy ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Dominik Bogus z Zespołu Szkół Zawodowych. W kategorii generalnej szkół podstawowych Jakub zajął XVI miejsce natomiast Dominik jest zdobywcą I miejsca w klasyfikacji szkół zawodowych.

Ostatniego dnia, po ceremonii złożenia przez finalistów wieńca i kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego odbyła się uroczysta gala, podczas której ogłoszono wyniki i wręczono nagrody.

Na galę w Zamku Królewskim oprócz finalistów, ich nauczycieli i opiekunów przybyli przedstawiciele ministerstw Edukacji Narodowej i Obrony Narodowej, wojska, kuratoriów oświaty, a także wizytatorzy.

Uroczystą galę uświetnił występ chóru reprezentacyjny Wojska Polskiego. Podsumowując tegoroczną edycję olimpiady i konkursu, Komisja Egzaminacyjna stwierdziła, że wszyscy uczestnicy wykazali się ponadprzeciętną wiedzą wykraczającą znacznie poza program nauczania. Jest to niewątpliwie ogromne osiągnięcie Jakuba i Dominika.

Olimpiada i konkurs odbywają się pod honorowym patronatem Ministrów Obrony Narodowej i Edukacji Narodowej, Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz Porozumienia Organizacji Kombatanckich Płocka. Organizatorami zaś są: Mazowieckie Kuratorium Oświaty, Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych „Delta”, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Wojskowe Biuro Badań Historycznych Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Dorota Opałka
Wojciech Majewski

2013-06-14 08:02:10 | D. O., W. M.

facebook sledzik gg

Zobacz nasze galerie
Finaliści Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza”
więcej

Więcej: edukacja * Szkoła Podstawowa nr 1 * Zespół Szkół Zawodowych

Komentarzy: 0 dodaj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Bądz pierwszy, wyraź swoją opinię!