Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.

Pogoda:  -1 °C, 11 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
" Nie targuj się o ryby, których jeszcze nie złowiłeś." [Mądrość chińska]

STOWARZYSZENIE ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA HALKA OBCHODZI JUBILEUSZ 65-lecia

Zarząd oraz członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Halka wkrótce obchodzić będą uroczystość 65-lecia swej działalności na niwie kulturalno – oświatowej. 25 maja 2013r. o godzinie 16.00 w lublinieckim Miejskim Domu Kultury odbędzie się koncert zespołu, który będzie zwieńczeniem wieloletnich tradycji śpiewaczo – tanecznych.

Założenie Zespołu poprzedzone zostało spotkaniem nielicznej grupy miłośników muzyki i tańca, i odbyło się w pierwszych dniach stycznia 1948 roku. Przez wiele lat na czele zespołu stał jeden z największych miłośników śpiewu, teatru i tańca - p. Józef Kościelny. To pod jego kierownictwem zespół dochodził do swej świetności. Występował setki razy w kraju i za granicą, pozyskując po każdym koncercie nowych, licznych sympatyków. Przepiękne koncerty, burze oklasków, niezliczone dyplomy, medale, wyróżnienia i nagrody.

Od roku 1990 zespół przeżywa kryzys spowodowany zmianami ustrojowymi w naszym kraju.

Aby nie zmarnować 40-to letniego dorobku, najwierniejsi członkowie "Halki" postanowili powołać do życia Stowarzyszenie, którego pierwszym prezesem został Tadeusz Iwanina.

Dla zespołu nastał bardzo trudny czas. Mimo to ciągle odbywały się próby doskonalące warsztat artystyczny, których wynikiem były kolejne koncerty. „Halka" uczestniczyła także w festiwalach, przeglądach i konkursach. A zdobyte nagrody i wyróżnienia w dziele upowszechniania kultury zjednały zespołowi szacunek i uznanie.

W roku 2000 Stowarzyszenie otrzymuje od ówczesnych włodarzy miasta nową siedzibę przy ulicy Pawła Stalmacha 12, którą zaangażowani członkowie zespołu remontują wspólnymi siłami. Po wielu miesiącach mozolnej pracy budynek został pięknie odnowiony i wyremontowany. Przystosowany do potrzeb zespołu, który do dziś spotyka się właśnie tam.

18 stycznia 2000r. zaczyna pracować powołany do życia Dziecięcy Zespół „Halka". Początkowo korzysta z sal Miejskiego Domu Kultury udostępnianych mu przez p. dyrektor Małgorzatę Janas. W krótkim czasie dzięki intensywnym próbom i zajęciom nasi następcy dają pierwsze koncerty, ujmując widzów swym kunsztem i profesjonalizmem.

Obecnie zespół liczy 33 członków solidnie pracujących na próbach, które odbywają się dwa razy w tygodniu (wtorki i piątki, w godz. 17:00 - 19:00).

Na bieżąco prowadzimy nabór nowych członków do sekcji tanecznej, chóralnej oraz kapeli. Zapraszamy wszystkich chętnych pragnących spełniać się tańcząc i śpiewając.

Zapraszamy do współpracy także tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą czynnie uczestniczyć w tańcu i śpiewie. Jest dla nich miejsce wśród członków honorowych, wspierających nasze poczynania. Każdy gest pomocy w realizacji naszych planów jest bardzo mile widziany i doceniany.

Mamy nadzieję, że podczas obchodów jubileuszowych na wspólnym koncercie spotka się pokolenie tych, którzy w „Halce” tańczyli i śpiewali, oraz tych którzy tą pasją żyją dziś i z przyjemnością umilą nam to wspólne majowe popołudnie.

Serdecznie zapraszamy!

H.K.

2013-04-19 11:50:04 | H.K.

facebook sledzik gg

Więcej: Kultura * Lubliniec * Zespół Pieśni i Tańca Halka Lubliniec

Komentarzy: 2 dodaj

Nikt nie porównuje. To krótka historia długiej tradycji, jak wygląda teraz każdy widzi, a że tańczą Ci, którzy chcą to nie należy oceniać zwłaszcza, że to w przeważającej osobie są dzieci. To amatorski zespół, a tańczyć i śpiewac każdy może...
2013-04-22 19:54:22 | nieobiektywna
Halka?...
Przykro mi ale nie porownujcie dzisiejszej Halki do tamtej. Kiedys bylo na co popatrzec, teraz wszyscy jacys tacy sztywni, jak manekiny. Powinni zmienic nazwe.
2013-04-22 09:29:36 | Lubliniczanka
więcej