Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.

Pogoda:  0 °C, 15 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
" Trudności są po to, by sobie z nimi radzić, a nie po to, by się wycofać."

Wiemy gdzie mogą powstać turbiny wiatrowe w gminach Kochanowice i Pawonków

Spółka Contino Lubliniec Sp. z o.o., która na terenach Gmin Kochanowice i Pawonków planuje budowę farmy wiatrowej, zadeklarowała przekazanie darowizny w wysokości nawet 500 tys. zł. na rzecz Gminy Kochanowice i 300 tys. zł na rzecz Gminy Pawonków. Inwestycja zakłada budowę maksymalnie 11 turbin wiatrowych. Publikujemy mapę z zaznaczonymi możliwymi lokalizacjami turbin wiatrowych.

Pisemna deklaracja wsparcia Gmin Kochanowice i Pawonków została złożona Wójtom oraz członkom Rad Gmin 19 listopada 2012 r. Zgodnie z nią, jeżeli procedury towarzyszące powstaniu farmy wiatrowej będą przebiegać sprawnie i do końca 2013 roku inwestor otrzyma prawomocne i ostateczne pozwolenie na budowę dla wszystkich przewidzianych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego siłowni wiatrowych, Contino Lubliniec wesprze kwotą 500 tys. zł Gminę Kochanowice. Na rzecz Gminy Pawonków przekaże zaś 300 tys. zł. Jeżeli procedury wydłużą się w czasie o kolejny rok, inwestor przekaże odpowiednio kwotę 400 tys. zł. dla Kochanowic i 200 tys. zł dla Pawonkowa. Środki te zostaną przekazane na realizację wskazanych przez Gminy inwestycji lub jako darowizna na rzecz sołectw, na terenie których mógłby powstać park wiatrowy.

„Rozpoczynając prace nad farmą wiatrową, a także budując ją, wiążemy się z lokalną społecznością na wiele lat. Dlatego chcemy być dobrym sąsiadem i angażować się w inicjatywy, które przyniosą korzyści mieszkańcom Gmin Kochanowice i Pawonków. Stąd wynika nasza deklaracja skierowana do władz obydwu Gmin” – powiedział Marcin Nawrocki, Prezes Contino Lubliniec Sp. z o.o.

Jeśli planowana przez Contino Lubliniec inwestycja zostałaby zrealizowana do budżetów obu Gmin z tytułu podatków wpływałby w sumie nawet 1 milion zł rocznie. Osiąganie takich dochodów, w zastępstwie subwencji, uczyniłoby Gminy Kochanowice i Pawonków samodzielnymi i niezależnymi finansowo.

Składając tę deklarację inwestor chciałby wskazać mieszkańcom realne korzyści płynące z budowy farmy wiatrowej. Jest to również próba zmotywowania władz gminy do tego, aby zajęli jednoznaczne stanowisko w sprawie planowanej inwestycji.

Deklaracje wsparcia oraz mapa z umiejscowieniem wiatraków dostępne są na następnej stronie

2012-11-21 10:54:54 | Mateusz

facebook sledzik gg

Więcej: Kochanowice * Pawonków * wiatraki * powiat lubliniecki

Komentarzy: 39 dodaj

Wyliczenia Patrioty z kosmosu
Logicznym jest ze jak sie wydzierzawia działke pod wiatrak na 30 lat to nie mozna jej sprzedac ani na niej postawic nowego domu ....... Za tą "niedogodnosc" dostaje sie jakies ponad 20 tys zł. Wiec wybor ten zostawmy tym którzy taka propozycje dostali! Po 2 skoro firma zbudowała wiatrak i wlozyla w to kilka milionów złotych albo i więcej i to jest jej inwestycja to po 1 dniu od uruchomienia wiatraka nie wypowie ona umowy bo o dziwo przepadłoby jej wszystko co w nią zainwestowała!! Wiatraka nie stawia się po to zeby stał, tylko po to żeby produkował energię przez te 30 lat!! Te niby Fakty, które przytacza Patriota nie maja z rzeczywistoscia nic wspolnego.
2012-11-27 11:19:39 | zdziwiona
Jeszcze niedawno była modna np. wśród lublinieckich radnych miejskich walka z antenami na kominie ciepłowni...
A dziś? Wszyscy radni - w okolicznych gminach równiez - mają przyklejone telefony do ucha i te szkodliwe anteny już im nie przeszkadzają... Dziś modna jest walka z wiatrakami!!!
2012-11-26 23:40:53 | Olek
@ "Ile rolnik dostanie? nic"
To co? Przychodzą dewelopery i stawiają chłopu na polu wiatrak i chłop nic z tego nie ma? Tego nawet w komunie nie było!!!!
2012-11-26 22:43:40 | miastowa
TY SIĘ PANIE SWOBODA ZASTANÓW NAD TĄ OFERTĄ. BO NA WYBORACH CI TO PRZYPOMNIMY..........
2012-11-26 21:02:22 | partyzant
wiatraki są potrzebne
I znowu wiesniaki nie majacy o niczym pojęcia protestują bo tak im jeszcze wiekszy wiesniak powiedział, 500 metrów od najblizszego domu to napewno zadne dzwieki nie dotrą, mieszkalem w niemczech 250 metrów od wiatraka ,nic nie słyszałem i nikomu to nie przeszkadzało, tam wiatraki są wszędzie i nikt sie nie skarzy. a u nas zawsze cos wymyslają dlatego taka zacofana jest Polska. I zdecydowanie wole patrzec na wiatraki niz na smierdzące kominy elektrowni konwencjonalnych...
2012-11-26 19:13:43 | Hans
Patriota
1. Firma która proponuje gminom 500 000zł i 300 000zł na tym samym piśmie zawiadamia, że jej kapitał to (UWAGA!!!) 5 tyś złotych - tyle wójt dostaje za 2 tyg pracy! 2. Prawnicy, którzy oglądają umowę śmieją się, że ktoś chce ją podpisać, np: firma może ją wypowiedzieć np 1 dzień po tym jak uruchomi wiatrak bez żadnych konsekwencji... Ile rolnik dostanie? nic, a ile rolnik będzie płacił podatku za budowę na swoim polu? tyle, ile naliczy mu gmina... :) poza tym rolnik nie może tej działki sprzedać, nie może się na niej budować ani w odległości 500 m od niej. Kto zapłaci za rozbiórkę i wykopanie betonu z ziemi? raczej nie firma, bo tego umowa też nie określa... To są moi drodzy fakty...
2012-11-26 17:13:43 | Patriota
Szkodliwe wiatraki.
Ludzie nie zgadzajcie się na szkodliwe wiatraki.Powtórzę ,Ci co zgodzą się mieć na polu szkodliwe wiatraki już wkrótce będą żałować że się zgodzili.Trzeba pogonić dewelopera z jego szkodliwymi wiatrakami,patrz kolejny filmik,odp. na każde pytanie mój adres e-mail ariel1953@interia.pl http://www.youtube.com/watch?v=SDPMYwgrIK0 Pozdrawiam protestujących macie bezwzględnie rację.CDN Wojtek
2012-11-26 14:40:49 | Wojtek
Nie obrażaj komuny !!
2012-11-25 20:31:47 | miejscowy
POlska mentalność
Dlaczego jesteśmy tak zacofanym krajem? Niech mi ktoś odpowie. Komuna dalej...
2012-11-25 20:23:54 | Łukasz
Szkodliwe wiatraki
Do Jozik tak bardzo chcesz na swoim polu mieć wiatrak? Blisko postawiony wiatrak? Proszę bardzo ja ci nie zabronię bo mieszkam z 500 km od ciebie ale popatrz i pomysl sam ja ostrzegałem wspomnisz moje słowa..http://www.youtube.com/watch?v=kshfrLNzhnY Pozdrawiam protestujących i zdrowo myslących,a ci co chcą miec szkodliwe wiatraki na polu niech pomyslą,30 lat hałasu,gmina przekszytałci działkę z rolnej na budowlaną większy podatek. A jesli już tak chcesz miec wiatrak to z prawnikiem poczytaj umowe jaką ci przedstawi do podpisania deweloper-włos staje na głowie zapewniam.Służę umową w pełni zabezpieczającą interesy rolnika.Z umowy z deweloperem dowiesz się że jak stanie się to co na filmiku to za to rolnik odpowiada. Trzeba pogonić dewelopera z jego szkodliwymi wiatrakami.Wojtek
2012-11-25 16:59:25 | Wojtek
Podstępne infradżwięki!!!
Lekarze zwracają też uwagę na infradźwięki - dźwięki niskich częstotliwości niesłyszalnych ludzkim uchem, które powodują bezsenność, depresje i zakłócenia rytmu serca. Jest też tzw. efekt "migającego cienia", który powoduje rozedrganie światła poprzez ciągłe miganie cienia z łopat wirników. Zjawisko to jest na tyle uciążliwe, że w Europie Zachodniej konieczne było wprowadzenie uregulowań prawnych. W Niemczech wiatrak może "migać cieniem" maksymalnie przez 1 godzinę na dobę. Gdy czas migania jest dłuższy, następuje zatrzymanie turbiny.
2012-11-25 13:05:40 | przerażona
więcej