Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.

Pogoda:  -1 °C, 8 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
" Nie znam większego poświęcenia niż podanie ręki człowiekowi, który całkowicie upadł na duchu. " [Mikołaj Gogol]

Komunikacja

O tym, że Lubliniec jest ważnym węzłem komunikacyjnym regionu, jego mieszkańcy przekonują się na codzień, gdy to na głównych ulicach tworzą się kolejki samochodów. Problem komunikacyjny nie jest tak duży jak wielkich miastach, jednakże dla mieszkańców jest to utrapienie. Niedługo ma zostać on poczęści rozwiązany za pomocą nowoczesnych i dużych inwestycji, jakie są planowane w naszym powiecie.


Przypomnijmy najpierw, co jest przyczyną tak dużego ruchu samochodowego? Otóż nasze miasto jest położone na skrzyżowaniu tras Opole-Częstochowa i Poznań-Katowice. Fakt ten był kluczowym przy rozwoju miasta, poza tym jest ono położone w porównywalnej odłegłości do Katowic (65km), Opola (55km), Gliwic (49km) i Częstochowy (36km).

Drugim powodem jest to, że Lubliniec jest miejscem skoncentrowania zakładów pracy dla całego powiatu i około 30% zatrudnionych w zakładach, pochodzi z poza miasta. Poza tym także zdecydowana większość struktur usługowo-handlowych zlokalizowana jest właśnie w Lublińcu. Spowodowane jest to spewnością brakiem w powiecie drugiego miasta tej klasy wielkości, dlatego główna baza supermarketów i zaopatrzenia znajduje się właśnie tu.

Nietypowa jest także struktura samego centrum, które przedziela węzeł kolejowy, przez który płynny przejazd możliwy jest tylko za pomocą wiaduktu na ulicy Powstańców Śląskich. Często dlatego określa się lublinieckie tereny, jako tereny za, lub przed wiaduktem.

Rozwiązywanie problemów komunikacyjnych "na poważnie" rozpoczęło się już w połowie lat 90. kiedy to przebudowano skrzyżowanie główne łączące ulice Mickiewicza, Powstańców Śląskich, Stalmacha i Kilińskiego. Skrzyżowanie te, często nazywane fenomenem, hybrydą składa się tak naprawdę z kilku skrzyżowań i stanowi rzeczywiście unikat.
Na tym się jednak nieskończyło, bo w 2001 roku do użytku oddana została pierwsza część (zachodnia) obwodnicy, odcinek liczący sobie około 7 kilometrów napewno ułatwił życie wielu kierowcom, bowiem warunki jazdy są bardzo komfortowe. Wiele do życzenia pozostawiają jednak skrzyżowania na obwodnicy, które zbierają czarne plony z wielu wypadków.
Wydawałoby się, że obwodnica (choćby jej część) poprawi warunki komunikacyjne w mieście, lecz co się jednak okazuje - nie do końca. Zmniejszenie się ruchu jest niezauważalne, a spaliny, jak również ciepiące z powodu wstrząsów domy, są nadal mocno zauważalne, .
Dziś także i wiadukt, który swój początek ma kilkadziesiąt już lat temu, potrzebuje remontu. Wiemy, że powinien on odbyć się na wiosnę 2003, a nie jak wcześniej zapowiadano - grudzień 2002. Po tym możemy się jednak spodziewać dalszych perturbacji w tej sprawie.

Najnowszą inwestycją komunikacyjną w regionie ma się stać druga część obwodnicy Lublińca - zamiary inwestycji są imponujące. Za największe ciekawosti należy uznać dwupoziomowe skrzyżowanie w miejscu lubeckiej krzyżówki oraz wiadukt ciągnący się kilkaset metrów od Górki lubeckiej do Górki kochcickiej. Na rezultat przyjdzie nam jeszcze poczekać około dwóch lat, o ile inwestycja rozpocznie się w tym roku.

01-10-2003 , 10:52 PM | mp

facebook sledzik gg

Komentarzy: 0 dodaj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Bądz pierwszy, wyraź swoją opinię!