Wciągarki bramowe – najważniejsze parametry i przeznaczenie

Wciągarki bramowe – najważniejsze parametry i przeznaczenie

4 kwietnia 2024, godz. 11:58
Materiał zewnętrzny
Udostępnij: Kopiuj link

Suwnice to urządzenia dźwignicowe, które powszechnie wykorzystuje się w różnych przedsiębiorstwach do przemieszczania ładunków. Czasem jednak ze względu na konkretne potrzeby i możliwości firm stosuje się zmodyfikowane rozwiązania. Wciągarki bramowe (określane również jako lekkie suwnice bramowe) to jedne z nich. Co warto wiedzieć o tych urządzeniach, co mają wspólnego z wciągarkami w suwnicach i kiedy najlepiej je wybrać?

Co to jest wciągarka

Wciągarka to dźwignica prosta. Jest ona jednym z elementów suwnicy. Odpowiada za podnoszenie, opuszczanie i przesuwanie w bok różnych ładunków. W razie potrzeby wykorzystuje się ją również jako urządzenie do naciągania drutu lub liny.

Konstrukcją nośną wciągarki jest rama. Jest ona stała, przesuwna bądź przejezdna. To na niej lub w niej znajdują się części, które odpowiadają za pracę wciągarki. Ta dźwignica prosta pracuje po górnej części suwnicy.

Wyróżnia się kilka odmian wciągarek. Dzieli się je ze względu na napęd (wciągarka elektryczna, hydrauliczna, z napędem zewnętrznym) i rodzaj cięgna (wciągarka łańcuchowa i linowa).

Z pomocą wciągarki łańcuchowej na niewielkie odległości przeniesiesz ładunki do 10 ton, a korzystając z cięgna linowego, uniesiesz przedmioty do 4 ton, ale na dystans nawet 40 metrów.

Te dźwignice proste znajdują zastosowanie tam, gdzie odbywa się rozładunek, załadunek i przeładunek wielkogabarytowych i ciężkich przedmiotów, m.in. w przemyśle, transporcie i budownictwie.

Czym jest wciągarka bramowa

Wciągarki bramowe to (w przeciwieństwie do wcześniej omówionych wciągarek) samodzielne konstrukcje. Określa się je jako lekkie suwnice bramowe, suwnice portalowe lub bramki warsztatowe.

Podobnie jak wciągarki, które stanowią element suwnic, wykorzystuje się je przy pracach załadunkowych, rozładunkowych i przeładunkowych ponadgabarytowych, ciężkich ładunków.

Jak zbudowana jest wciągarka bramowa

Wciągarki bramowe mają postać ram (przejezdnych, stałych lub przesuwnych). Wyposażone są w dowolnego rodzaju cięgno (łańcuchowe lub linowe) i napęd (ręczny lub elektryczny).

Ponadto lekkie suwnice bramowe wyposaża się w m.in.:

  • wózek jezdny podwieszany na belce wciągarki,
  • odboje (zabezpieczają trasę poruszania się wciągarki),
  • kasetę sterowniczą (kablowa lub radiowa),
  • zestaw kół jezdnych (jeśli wciągarka jest przejezdna),
  • blokadę mechanizmu jeżdżącego (aby urządzenie nie przemieszczało się bez kontroli w trakcie rozładunku).

Gdzie i do czego wykorzystuje się wciągarki bramowe

Lekkie suwnice bramowe znajdują zastosowanie w każdej wielkości przedsiębiorstwach, które potrzebują urządzeń do przemieszczania dużych i ciężkich ładunków, zarówno wewnątrz hal, jak i na placach zewnętrznych.

Ich przewagą nad standardowymi suwnicami jest mobilność: możesz przemieszczać je do miejsc, w których aktualnie ich potrzebujesz. (Chyba że są na stałe przytwierdzone do podłoża, bo np. ich zadaniem jest obsługa wyłącznie jednego stanowiska).

Co ważne: gdy do wciągarki bramowej doczepiony jest ładunek, nie wolno jej przenosić, bo stwarza to zagrożenie dla otoczenia.

Jak i gdzie wybrać lekkie suwnice bramowe

Decydując się na montaż wciągarki bramowej, zastanów się m.in.:

  • jaki będzie maksymalny ciężar ładunków, które chcesz przemieszczać przy jej pomocy (potrzebne jest to do ustalenia odpowiedniego udźwigu maszyny i rodzaju cięgna);
  • ile stanowisk ma obsługiwać urządzenie (jeśli więcej niż jedno, potrzebujesz ruchomej wciągarki);
  • na jaki dystans będziesz przemieszczać ładunki (od tego m.in. zależy rozpiętość urządzenia);
  • jaki potrzebujesz mieć rodzaj napędu (elektryczny, który wykorzystuje się przy ciężkich ładunkach, czy ręczny, jaki znajduje zastosowanie przy przemieszczaniu lżejszych materiałów).

Gdy będziesz szukać ofert lekkich suwnic bramowych, zwróć uwagę na dotychczasowe realizacje firmy i jej doświadczenie. Zakup, montaż i serwis tych urządzeń najczęściej proponują ich producenci. Jednym z nich jest firma Konecranes, która od około 100 lat wspiera klientów w rozwoju ich firm poprzez dostarczanie niezawodnych dźwignic.

Interesują Cię lekkie suwnice bramowe, a działasz w Katowicach? Specjaliści Konecranes dostarczą Ci urządzenie bez względu, w jakim terenie Polski masz swoje przedsiębiorstwo!

Kiedy i dlaczego wybrać wciągarki bramowe

Lekkie suwnice bramowe będą najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie, gdy szukasz urządzeń, które usprawnią i przyspieszą bezpieczne przemieszczanie ładunków ciężkich i o dużych gabarytach.

Postaw na wciągarki bramowe, kiedy potrzebujesz mobilnej dźwignicy. To, co różni ją m.in. od ruchomej suwnicy bramowej, to fakt, że tę pierwszą przesuniesz w dowolne miejsce, a tę drugą jedynie po przygotowanym torowisku.

Wciągarki bramowe są wytrzymałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych, co sprzyja korzystaniu z nich na otwartych placach zewnętrznych. Jej montaż i demontaż jest prosty, a jej budowa niejednokrotnie umożliwia indywidualne ustawienie rozstawu elementów.

Zdjęcie artykułu wygenerowane przy użyciu ChataGPT.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu