Zespół pieśni i tańca halka ubrany w stroje ludowe, stojący w szeregu na scenie w miejskim domu kultury w lublińcu

Podsumowanie pierwszego roku działalności ZPiT „Halka” jako sekcji MDK Lubliniec

6 lutego 2024, godz. 11:09
nadesłane: Paulina Wojtulek, MDK Lubliniec / zdj. D. Dmitriew
Udostępnij: Kopiuj link

Rok 2023 dla Zespołu Pieśni i Tańca „Halka” był wyjątkowy i pracowity. Grupa wznowiła swoją działalność pod skrzydłami Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu. Prowadzone działania zaowocowały udanymi występami oraz projektami. ZPiT „Halka” został doceniony przez Burmistrza Miasta Lublińca Edwarda Maniurę, otrzymując zaszczytny tytuł Ambasadora Miasta 2024.  

W minionym roku 6 lutego odbyło się spotkanie, które jednocześnie było pierwszą próbą artystyczną Zespołu, po kilku miesiącach przerwy. „Halka” jako jedna z sekcji działających w MDK, rozpoczęła przygotowania do koncertu  jubileuszowego z okazji 75-lecia swojej działalności. 

Podczas Dni Otwartych Sekcji MDK Lubliniec, Zespół zaprezentował swoją ofertę dla najmłodszych. W kwietniu odbyła się mała forma koncertowa w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kochcicach. Również w kwietniu Zespół pojawił się w Niepublicznym Przedszkolu „Kolorowa sowa” w Lublińcu. W obydwu placówkach obchodzony był „Dzień Śląski”. Przeprowadzone zostały warsztaty dla uczniów i przedszkolaków. 

To nie jedyne działania edukacyjne Zespołu, kolejną aktywnością były warsztaty taneczne i edukacji regionalnej dla Przedszkoli Miejskich, w których wzięło udział ponad 300 uczestników. W 2024 roku „Halka” kontynuuje warsztaty dla kolejnych grup. Przez wakacje 2023, Zespół nie dał o sobie zapomnieć i zaprosił dzieci oraz młodzież do siedziby na Stalmacha 12 w Lublińcu na dwutygodniowe spotkania pn. „Wakacje w Halce”.  W dniu 31 stycznia i 1 lutego 2024 roku organizowane były  zajęcia „Ferie w Halce”. 

 17 czerwca 2023 roku w sali widowiskowej MDK odbył się u Koncert Jubileuszowy Zespołu Pieśni i Tańca „Halka”. Składał się on z najbardziej znanych utworów i tańców z 75-letniego dorobku Zespołu. Nie zabrakło suity śląskiej, przyśpiewek żywieckich, tańców rzeszowskich oraz cieszyńskich w wykonaniu chóru, grupy oldboyów oraz grupy młodzieżowej. Miłą niespodzianką dla widzów był udział dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 2 i Miejskiego Przedszkola nr 7 z Lublińca. Zaprezentowali oni tańce Beskidu Śląskiego. Do wspólnego świętowania zaproszono Agnieszkę Raj-Kubat, reżyser Teatru Po Pracy wraz z aktorami. Nad częścią muzyczną czuwał Michał Kościelny oraz Karolina Wieczorek. Za przygotowanie taneczne, koncepcję i scenariusz odpowiedzialny był Krystian Olszowski.

Nie zabrakło również współpracy z Miejsko-Powiatową Biblioteką Publiczną w Lublińcu. Członkowie Zespołu wzięli udział w sesji zdjęciowej w ramach warsztatów fotograficznych, zaprezentowali się  podczas koncertu oraz pokazu mody połączonego z przygotowaną na tę okazję prelekcją nt. strojów ludowych w ramach Nocy Bibliotek. W Lubitece można było również podziwiać stroje ludowe z garderoby „Halki”.

Ważne dla Zespołu jest dzielenie się doświadczeniem i rozwojem grupy. We wrześniu, w Pałacu rodu Tiele-Wincklerów w Bytomiu-Miechowicach, członkowie „Halki” mieli okazję na wspólne rozmowy podczas VII Święta Strojów Ludowych Górnego Śląska, a w październiku przeprowadzono nabór do Zespołu i rozpoczęto prace w czterech grupach: dwóch Dziecięcych, Reprezentacyjnej i Chórze.

„Halka” pojawiała się również w przestrzeni publicznej podczas wydarzeń ważnych dla miasta m.in. uroczystości z okazji 105. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz podczas tradycyjnego odtańczenia Poloneza na Rynku Miejskim.  W listopadzie odbył się koncert Zespołu podczas XXII Sympozjum Diabetologicznego. 7 stycznia 2024 roku „Halka” zaprezentowała się w Koncercie Świątecznym „Hej kolęda”. Wystąpiły w nim wszystkie grupy. Za przygotowanie taneczne, koncepcję i scenariusz odpowiedzialny był Krystian Olszowski. Stefania Biela odpowiedzialna była za akompaniament na fortepianie oraz przygotowanie wokalne i muzyczne Grup Dziecięcych i Grupy Reprezentacyjnej. Piotr Mazur przygotował wokalnie chór oraz odpowiedzialny był za opracowanie muzyczne kolęd, podczas koncertu zagrał na akordeonie. Ostatnio można było zobaczyć Zespół podczas odbywającego się w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.  

Zespół Pieśni i Tańca “Halka” pełni rolę animatora życia kulturalnego w Lublińcu, pielęgnuje tradycje muzyczne folkloru śląskiego oraz innych regionów. Promuje tym samym miasto na arenie ogólnopolskiej 
i międzynarodowej. Niech przyznanie zaszczytnego tytułu Ambasadora Miasta Lublińca będzie motywacją do dalszego rozwoju. Trzymamy kciuki i życzymy dużo sukcesów! 

Galeria: Podsumowanie pierwszego roku działalności ZPiT „Halka” jako sekcji MDK Lubliniec

Podsumowanie pierwszego roku działalności ZPiT „Halka” jako sekcji MDK Lubliniec / zdj. Daniel Dmitriew, nadesłane: MDK Lubliniec Podsumowanie pierwszego roku działalności ZPiT „Halka” jako sekcji MDK Lubliniec / zdj. Daniel Dmitriew, nadesłane: MDK Lubliniec Podsumowanie pierwszego roku działalności ZPiT „Halka” jako sekcji MDK Lubliniec / zdj. Daniel Dmitriew, nadesłane: MDK Lubliniec Podsumowanie pierwszego roku działalności ZPiT „Halka” jako sekcji MDK Lubliniec / zdj. Daniel Dmitriew, nadesłane: MDK Lubliniec Podsumowanie pierwszego roku działalności ZPiT „Halka” jako sekcji MDK Lubliniec / zdj. Daniel Dmitriew, nadesłane: MDK Lubliniec
Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu