Jak dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków?

Jak dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków?

21 grudnia 2023, godz. 8:21
Materiał zewnętrzny / zdj. shutterstock.com
Udostępnij: Kopiuj link

Wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia nieruchomości do ogólnej sieci kanalizacyjnej, konieczne jest zastosowanie alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, która zapewnia wysoką skuteczność działania. Pojawia się jednak pytanie o to, w jaki sposób dbać o taką instalację, aby dobrze funkcjonowała i to przez jak najdłuższy okres? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej! Odprowadzanie ścieków bytowych to jeden z głównych obowiązków, jaki spoczywa na właścicielach nieruchomości mieszkalnych i nie tylko. To dlatego tak istotne jest to, aby już na etapie budowy domu wziąć pod uwagę kwestie tego, w jaki sposób będziemy pozbywać się tych nieczystości. Sprawdźmy, o co dokładnie chodzi i na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę!

Przydomowe oczyszczalnie ścieków - kiedy można postawić?

Przydomowe oczyszczalnie sprawdzają się na obszarach, gdzie próżno szukać gminnej kanalizacji. Wówczas właściciel nieruchomości może wybierać pomiędzy stałym zbiornikiem (szambem), a właśnie o wiele korzystniejszą opcją jaką jest własna oczyszczalnia ścieków. Inwestycja tego typu pociąga oczywiście za sobą dość duże koszty, a ponadto trzeba zadbać o sprawy formalne, ale w dłuższej perspektywie jest to niezwykle opłacalne rozwiązanie. Oczyszczalnie o wydajności do 7,5 metra sześciennego na dobę można wybudować bez pozwolenia, co znacznie skraca cały proces. Niezbędne jest jedynie zgłoszenie takiej inwestycji, wraz z opisem technicznym i innymi załącznikami, we właściwym miejscowo starostwie powiatowym na minimum 21 dni przed rozpoczęciem prac. 

Rodzaje przydomowych oczyszczalni i ich charakterystyka

W przeciwieństwie do tradycyjnego szamba, przydomowe oczyszczalnie to instalacje przepływowe, co w praktyce oznacza tyle, że ścieki, po zneutralizowanie nieczystości, są odprowadzane z powrotem do środowiska naturalnego. Proces oczyszczania odbywa się w specjalnie przygotowanym do tego celu zbiorniku, który jest zazwyczaj podzielony na komory. Przydomowe oczyszczalnie ścieków są ekologiczne, ekonomiczne, wydajne i bardzo skuteczne, a ponadto tanie w utrzymaniu i praktycznie bezawaryjne. Jeśli chodzi o rodzaje oczyszczalni, na uwagę zasługują np. instalacje z drenażem rozsączającym, gruntowo-roślinne, z filtrem piaskowym, osadem czynnym czy wreszcie najbardziej zaawansowane biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Jak zadbać o przydomową oczyszczalnię ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia co prawda nie wymaga stałej obsługi, ale nie można zapomnieć o cyklicznych przeglądach technicznych, a także monitorowaniu bieżącej pracy takiego systemu. Aby zapewnić instalacji większą żywotność, warto stosować się do zaleceń samego producenta i uważać na to, jakie substancje trafiają do rur. Należy unikać wlewania różnego typu olejów, kwasów, farb, rozpuszczalników, smarów itd. Co jakiś czas wskazane jest natomiast użycie biodegradowalnych preparatów, które posiadają w swoim składzie korzystne żywe kultury bakteryjne. Dzięki temu w pełni zadbamy o oczyszczalnię i usprawnimy jej pracę.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu