Czym są ścieki bytowe?

Czym są ścieki bytowe?

21 listopada 2023, godz. 8:48
Materiał zewnętrzny / fot. unsplash.com
Udostępnij: Kopiuj link

Gospodarka ściekowa to jeden z najważniejszych obszarów, o który muszą zadbać właściciele nieruchomości, w tym zarówno budynków wielorodzinnych, jak i domów. Istnieje kilka sposobów na to, aby odprowadzać nieczystości w sposób bezpieczny i zgodny z przyjętymi normami. Warto przyjrzeć się temu nieco bliżej oraz odpowiedzieć na najczęściej padające pytania, w tym to, czym właściwie są ścieki bytowe i jak nimi zarządzać. Właściwe odprowadzanie nieczystości kanalizacyjnych to zadanie każdego właściciela czy zarządcy nieruchomości. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy na terenie, gdzie postawiono dom, nie doprowadzono powszechnej sieci kanalizacyjnej. Jednym z rozwiązań jest oczywiście możliwość utworzenia tradycyjnego szamba, ale coraz więcej osób decyduje się jednak na o wiele nowocześniejsze i mniej kosztowne przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Ścieki bytowe - co to takiego i jak odprowadzać?

Zanim wyjaśnimy, jak dokładnie działa taka oczyszczalnia, warto zastanowić się nad definicją pojęcia “ścieki bytowe”. Najprościej rzecz ujmując, są to produkty uboczne działalności człowieka oraz funkcjonowania gospodarstwa domowego, ale nie tylko. Najczęściej określamy tak po prostu resztki jedzenia, detergenty, odchody i wszystko to, co trafia do kanalizacji z budynku mieszkalnego, zakładu pracy, jak i obiektów użyteczności publicznej. Jeżeli chodzi o klasyfikację zanieczyszczeń w ściekach bytowych, można podzielić je na biologiczne (tj. mikroorganizmy), chemiczne (związki organiczne oraz nieorganiczne), a także fizyczne (czyli ciała stałe, zawiesiny itd.). W ściekach bytowych znajdziemy mnóstwo niebezpiecznych dla człowieka, ale i dla środowiska naturalnego związków, wirusów, grzybów, bakterii, pasożytów itp.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków - kiedy warto wybudować?

To dlatego polskie prawo narzuca na właścicielach nieruchomości obowiązek utrzymania czystości i porządku przez przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, niezbędne jest skorzystanie z alternatywnych rozwiązań takich jak właśnie budowa przydomowej oczyszczalni. Jest to instalacja przepływowa, której celem jest pozbycie się wszelkich nieczystości, co następuje podczas procesów z udziałem pozytywnych bakterii tlenowych i beztlenowych, do którego dochodzi w komorach zbiornika. Dzięki temu możemy mówić nie tylko o wysokiej skuteczności jeśli chodzi o usuwanie nieczystości, ale też dużej wydajności, a ogromną zaletą przydomowych oczyszczalni jest też ich bezobsługowość.

Jaką przydomową oczyszczalnię wybrać?

Wybierając przydomowe oczyszczalnie ścieków należy przede wszystkim określić indywidualne potrzeby oraz możliwości. Konieczne jest dokonanie pomiaru poziomu wód gruntowych, gleby, dokładne wymierzenie miejsca, w którym oczyszczalni ma zostać wybudowana, z uwzględnieniem odległości od innych zabudowań, granicy działki czy wszelkiego typu instalacji. Do wyboru mamy m.in. oczyszczalnie z drenażem rozsączającym, z filtrem piaskowym, osadem czynnym czy biologiczne. W przypadku niewielkich oczyszczalni nie trzeba starać się o pozwolenie, lecz wystarczy zgłoszenie takiej inwestycji we właściwym starostwie.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu