Czy pompa ciepła nadaje się do ogrzewania grzejnikowego?

Czy pompa ciepła nadaje się do ogrzewania grzejnikowego?

24 lipca 2023, godz. 10:34
Materiał zewnętrzny / zdj. pixabay.com
Udostępnij: Kopiuj link

Pompy ciepła jako element systemu grzewczego budynku zyskały w ostatnich latach bardzo dużą popularność. Wynika to z ich wysokiej wydajności, która przekłada się na tanią i komfortową eksploatację. Są często pierwszym wyborem zarówno do powstających, jak i modernizowanych budynków.

W drugim przypadku pojawia się pewien, na szczęście tylko pozorny problem. Otóż w starszych domach system grzewczy jest często oparty o tradycyjne grzejniki. Aby takie ogrzewanie działało wydajnie, konieczne jest podgrzanie wody w układzie centralnego ogrzewania nawet do 70°C. Najpopularniejsze pompy ciepła to urządzenia niskotemperaturowe, których potencjał jest najlepiej wykorzystywany przez ogrzewanie płaszczyznowe (np. podłogówkę). Wynika to z faktu, iż temperatura cieczy roboczej w takim układzie jest niemal dwukrotnie niższa, niż wcześniej wspomniana temperatura wody konieczna do zasilenia grzejników.

Na szczęście rynek zareagował również na takie potrzeby, dostarczając wysokotemperaturowe pompy ciepła nadające do ogrzewania grzejnikowego.

Niskotemperaturowe i wysokotemperaturowe pompy ciepła

Podstawowa różnica między wysoko- i niskotemperaturowymi pompami ciepła została wyjaśniona powyżej. Różne możliwości, pozornie takich samych urządzeń wynikają z ich budowy, a konkretnie technologii EVI, która jest podstawą działania wysokotemperaturowych pomp ciepła.

Przeczytaj też: Czy warto kupić pompę ciepła EVI o rozszerzonym zakresie pracy?

Nowoczesne sprężarki i technologia EVI

W wysokotemperaturowych pompach ciepła z technologią EVI zastosowano dodatkowy zawór rozprężny, który część czynnika chłodniczego kieruje do dodatkowego elementu obiegu – wymiennika ciepła. Tam dochodzi do odparowania czynnika, który zostaje następnie wprowadzony do sprężarki. W taki sposób uzyskuje się dodatkowy, zoptymalizowany wtrysk pary wodnej.

Technologia EVI pozwala uzyskiwać zwiększone ciśnienie czynnika na wyjściu ze sprężarki. W taki sposób urządzenie osiąga wyższą wydajność grzewczą i temperaturę przemiany.

Zastosowanie niskotemperaturowych i wysokotemperaturowych pomp ciepła

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, niskotemperaturowe pompy ciepła doskonale współpracują z ogrzewaniem powierzchniowym (podłogowym). W taki sposób znalazły zastosowanie w powstających budynkach mieszkalnych i usługowych. To właśnie w nowoczesnych projektach stawia się na podłogówkę.

Wysokotemperaturowe pompy ciepła znalazły zastosowanie w budynkach modernizowanych. Ostatnie lata to tysiące przeprowadzonych termomodernizacji w naszym kraju, dlatego wysokotemperaturowe pompy zyskały na popularności. Ponadto wysokotemperaturowe pompy ciepła są wykorzystywane również w obiektach, gdzie wymiana ogrzewania grzejnikowego jest nie tylko nierentowna, ale także niemożliwa. Mowa o obiektach sakralnych i zabytkowych.

Fot. Pompa ciepła WEBER SPLIT do centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej dedykowana do budynków wyposażonych w ogrzewanie podłogowe lub grzejnikowe.

Czy pompa ciepła nadaje się do grzejników?

Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna. Pompa ciepła może efektywnie współpracować z grzejnikami. Ważne, aby pamiętać o tym, że do takiego systemu konieczny jest dobór wysokotemperaturowego urządzenia. Alternatywą jest wymiana grzejników na niskotemperaturowe (np. z wymuszonym obiegiem lub o większej powierzchni grzewczej). Warto przedyskutować dobór optymalnego wariantu z fachowcem, ponieważ ma to duży wpływ na to, jak wydajnie będzie działał nasz system grzewczy.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu