Dieta czworonoga – podstawowe informacje o prawidłowym żywieniu

Dieta czworonoga – podstawowe informacje o prawidłowym żywieniu

29 września 2022, godz. 7:45
Materiał zewnętrzny, fot. pixabay.com
Udostępnij: Kopiuj link

Każdy pies, aby żyć zdrowo i mieć dużo energii, powinien spożywać dobrze zbilansowane posiłki. Ułożenie diety dla pupila jest niezwykle istotnym elementem opieki. Dobór odpowiednich wartości odżywczych, wpływa na stan zdrowia naszego czworonoga, a ich niedobór może skutkować wieloma negatywnymi skutkami. Możesz samodzielnie przygotowywać posiłki dla swojego pupila lub korzystać ze sklepów z karmami dla psów. Na rynku istnieje szeroka oferta produktów wysokiej jakości, które mają pozytywny wpływ na rozwój i zdrowie naszych czworonogów.

Czy możemy karmić czworonoga tym co sami jemy?

Pies powinien mieć odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy mu wszystkich niezbędnych wartości odżywczych. Warto pamiętać, że nasz pupil nie może spożywać tych samych posiłków co my. Powinien mieć odpowiednio dobrane składniki do prawidłowego rozwoju dlatego, jeżeli nie masz doświadczenia z gotowaniem dla zwierząt, warto skorzystać ze sklepów z karmami dla psów. Pamiętaj, że układ pokarmowy pupila, różni się od naszego i nie jest on dostosowany do spożywania dużej ilości przypraw i dodatków. Jeśli chcesz rozpocząć samodzielne przygotowywanie posiłków, warto skontaktować się ze specjalistą w tym zakresie.

Podczas przygotowywania potrawy dla psa, należy pamiętać, że głównym składnikiem powinno być mięso. Dostarcza ono białka, które jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania zwierzęcia. Najlepszym wyborem będzie drób, wołowina, królik, bądź jagnięcina. Niektóre zwierzęta dobrze tolerują ryby, pamiętaj jednak, że nie wszystkie gatunki będą odpowiednie dla Twojego czworonoga. Przygotowywane mięso, powinno być gotowane jedynie z chrząstkami. Podawanie potraw z całymi kośćmi, może zwiększyć ryzyko zadławienia się. Zalecane jest podawanie co jakiś czas mięsa surowego (według diety BARF). Dieta pupila powinna być zróżnicowana, dlatego warto podawać różnorodne mięso.

Jakich składników odżywczych potrzebuje nasz pupil?

Oprócz białka jednym z ważniejszych składników są węglowodany. Dostarczają one odpowiedniej dawki energii dla naszego czworonoga. W diecie powinniśmy stosować węglowodany zawarte w: ryżu, kaszach, czy ziemniakach. Są to produkty dobrze tolerowane przez psy i nieobciążające ich przewodów pokarmowych. Kolejnym istotnym składnikiem są warzywa. Dostarczają one niezbędny w codziennej diecie błonnik oraz minerały. Dodatkowo nie mają wpływu, na problemy z otyłością, ponieważ są niskokaloryczne. Podstawowymi warzywami, które możemy podawać naszemu pupilowi, są: marchew, brokuły, pietruszka, cukinia, czy szpinak. Dla urozmaicenia diety, do potrawy możemy dodać tłuszcze ryb, takich jak łosoś, olej lniany, czy oliwę. Pomagają one w procesach trawiennych, a dodatkowo wpływają na stan sierści oraz skóry.

Do posiłków powinniśmy również dołączać jajka. Są one świetnym źródłem mikro i makro-elementów, witamin oraz białka. Jeżeli chcemy dostarczyć naszemu czworonogowi dawkę wapnia, warto do posiłku dodać jogurt, bądź kefir, które dzięki zawartości dobrych bakterii, dodatkowo wpływają korzystnie na układ pokarmowym. Należy pamiętać, aby nie podawać nabiału zbyt często, jeden raz w tygodniu jest odpowiednią częstotliwością.

Przygotowywanie potraw, czy gotowa karma?

Gotując samemu w domu, można skomponować wiele wartościowych posiłków dla naszego czworonoga. Zmienna dieta pozwala na dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jeżeli jednak nie jesteś pewny, co Twój pupil powinien spożywać lub nie masz czasu na przygotowywanie posiłków, warto skorzystać z oferty sklepów z karmami dla psów. Na rynku znajdziemy wiele różnorodnych posiłków przeznaczonych dla czworonogów. Są one dedykowane do ras, rozmiarów oraz wieku czworonoga. Warto pamiętać, aby nie stosować cały czas tej samej karmy. Dieta gotowymi mieszankami, powinna być nadal różnorodna. Ciekawą opcją jest mieszanie różnych karm, w celu uzyskania porządnych właściwości.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu