Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.

Pogoda:  1 °C, 8 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
" Być swoim własnym ministrem spraw wewnętrznych! " [Stanisław Jerzy Lec]

Ile alkoholu spożywają Polacy?

Ile alkoholu spożywają Polacy?

Wiele osób przyznaje, że nie picie alkoholu w Polsce jest bardzo trudne. W końcu prawie każda impreza rodzinna lub zwykłe spotkanie towarzyski okraszone jest sporą dawką napojów wysokoprocentowych. Dlatego nikogo nie dziwi fakt, że według różnych statystyk Polacy są w czołówce krajów o największym spożyciu alkoholu. Warto zatem zwrócić uwagę na to, ile oraz kiedy pijemy najwięcej napojów wyskokowych.

Stereotypy a rzeczywistość

Zapewne nikt nie dziwi się już, gdy słyszy, że Polacy za granicami naszego kraju są postrzegani jako osoby, które nie stronią od alkoholu. W wielu przypadkach taki stereotyp jest uzasadniony. Jednak trudno jest w taki sam sposób oceniać wszystkich mieszkańców jednego kraju. Warto także zwrócić uwagę na to, czy taka opinia znalazła odzwierciedlenie w rzeczywistości, a dokładnie rzecz ujmując, to w statystykach. Otóż według rankingu, który został przeprowadzony na prośbę Światowej Organizacji Zdrowa, Polska zajmuje 21 miejsce pośród 121 krajów. Należałoby podkreślić, że ranking miał na celu wyznaczenie państwa, którego mieszkańcy spożywają największą ilość alkoholu.

Ile alkoholu pijemy?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ranking, który powstał na podstawie badań zleconych przez Światową Organizację Zdrowia, pozwolił także określić ilość spożywanego alkoholu w naszym kraju. Warto także podkreślić, że wynik oznacza średnią ilość czystego alkoholu w przeliczeniu na jedną osobę. Oczywiście w badaniu wzięto pod uwagę jedynie osoby, które są pełnoletnie i mogą legalnie spożywać napoje wysokoprocentowe. Jeżeli chodzi o wyniki, to zgodnie z nimi Polacy wypijają 11,5 litra czystego alkoholu.

Kiedy pijemy najwięcej alkoholu?

Warto zaznaczyć, że przełom każdego roku stanowi prawdziwe alkoholowe boom w naszym kraju. Przede wszystkim wiąże się to ze świętowaniem Nowego Roku, a także z karnawałem. Według wielu statystyk to właśnie w tym okresie kupujemy oraz wypijamy największe ilości napojów wyskokowych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nie jest to jedyny czas w roku, gdy z taką chęcią sięgamy po różne trunki. Należałoby podkreślić, że również w trakcie wakacji, gdy rozpieszcza nas ciepła pogoda i spędzamy czas ze znajomymi oraz rodziną np. przy grillu, to chętnie popijamy jedzenie alkoholem. Warto również zaznaczyć, że duże zainteresowanie alkoholem w naszym kraju spowodował rozwój wielu firm, m.in. logistycznych. Jednym z przykładów może być: http://pro-log.com.pl/.

Kto spożywa najwięcej alkoholu?

Warto zwrócić uwagę na to, że wcześniej wspomniane badania mogą być odrobinę zaskakujące, przynajmniej dla niektórych osób. Przede wszystkim, dlatego, że w pierwszej dziesiątce zestawienia nie ma żadnego kraju basenu Morza Śródziemnego. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że w ich przypadku spożywany alkohol, to przede wszystkim wino. W przypadku innych krajów w większych ilościach wypijane są także inne rodzaje napojów wyskokowych.

Przykładowe państwa

  • Mołdawia,
  • Białoruś,
  • Litwa,
  • Rosja,
  • Czechy,
  • Ukraina,
  • Rumunia,
  • Australia.

2018-03-13 12:37:33 |

facebook sledzik gg

Komentarzy: 0 dodaj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Bądz pierwszy, wyraź swoją opinię!