Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.

Pogoda:  6 °C, 8 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
"Za samo frajerstwo do piekła nie idą [...]. " [Leszek Kołakowski "Rozmowy z diabłem"]

Problem z parkowaniem samochodów przez żołnierzy JWK. Posypały się mandaty.

Problem z parkowaniem samochodów przez żołnierzy JWK. Posypały się mandaty.

Od kilku tygodni poruszany temat parkowania samochodów przez żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów na ulicach przylegających do koszar. Po jednej stronie żołnierze, którzy gdzieś muszą zostawić swoje auta, a po drugiej mieszkańcy, którzy mają utrudniony dostęp do swoich domów czy inni kierowcy przejeżdżający przez m.in. ul. 11-go listopada. Do sporu zaangażowana została również policja.

Główny problem pomiędzy żołnierzami JWK, a mieszkańcami to zaparkowane samochody wzdłuż ul. 11-go listopada. Duma naszego miasta, elitarna jednostka wojskowa z roku na rok powiększa zatrudnienie, a zatem powiększa się ilość samochodów. Kierowcy parkują nie tylko na ul. 11-go listopada, ale również pozostałych uliczkach, czy parkingu na przeciwko ZS nr 1 im. Adam Mickiewicza w Lublińcu. Nie jest to nowy problem, ale w ostatnim czasie nasiliły się niedogodności dla mieszkańców. Pierwsze oznaki problemu z miejscami parkingowymi można było odczuć już kilka lat temu, a dokładnie w godzinach odprawiania mszy świętej w kaplicy wojskowej. Wtedy za wiernymi stanął ks. płk. Adam Sosonko i dzięki jego staraniom przy znakach z zakazem zatrzymywania się i postoju pojawiła się tabliczka 'nie dotyczy podczas odprawiania nabożeństw'. Od tamtego czasu nie przybyło  znacząco nowych miejsc parkingowych czy to po stronie jednostki, czy władz miasta. Sprawa zaostrzyła się po wtorkowej akcji policji, która w ciągu dwóch godzin wystawiła 9 mandatów, pouczyła dwóch kierowców i złożyła 3 wnioski o ukaranie do sądu.

Dowódca JWK oczywiście zna problem, jednakże proces realizacji w wojsku odbywa się swoimi prawami, których się nie przeskoczy. Najpierw trzeba zgłosić zapotrzebowanie, następnie wniosek na wyższym szczeblu musi zostać zaakceptowany, następnie można ogłosić przetarg i podjąć się realizacji. W praktyce oznacza, że parking na terenie jednostki dla swoich pracowników może powstać dopiero za 2 lata. Nieoficjalnie mówi się, że może on powstać od ul. Stalmacha.

Z punktu widzenia władz miasta problem jest chyba mało istotny. Ten temat został poruszony m.in. w styczniu na spotkaniu ws. nowej organizacji ruchu Lublińcu przez radnego Mikołaja Naczyńskiego. Burmistrz Edward Maniura przyznał, że zna temat, ale nie przedstawił pomysłów, czy czasu rozwiązania problemu. Najwidoczniej nic w tej kwestii się nie zmieniło ponieważ w zeszłym tygodniu do Przewodniczącego Rady Miejskiej wpłynęła interpelacja podpisana głównie przez radnych z klubu radnych burmistrza Edwarda Maniury i jedną radną z opozycji. W interpelacji znajduje się propozycja utworzenia nowych miejsc parkingowych wzdłuż ul. 74 GPP od skrzyżowania z ul. Grunwaldzką w kierunku Parku Miejskiego. Chodzi dokładnie o pas po przeciwległej stronie niż znajduje się ścieżka pieszo-rowerowa. Pomysł jest dobry, szczególnie że to miejsce i tak kierowcy traktują jako parking m.in. podczas Dni Lublińca, jednakże policja przymyka oko i mandatów za parkowanie na pasie zieleni nie wystawia. Miejsca parkingowe w tygodniu będą wykorzystywane przez żołnierzy JWK, a popołudniami czy weekendy przez mieszkańców podczas imprez odbywających się w Parku Miejskim, na Stadionie Miejskim, czy łatwym dostępem do placu zabaw. Koszty po stronie władz miasta nie będą duże, bo wystarczy utwardzić pobocze zerwanym asfaltem z remontu innej ulicy lub wyłożyć płyty ażurowe, które będą idealnym dopełnieniem do takiego parkingu, który znajduje się kilkaset metrów dalej od ul. Park Miejski do obwodnicy Lublińca. Żołnierze mają jeszcze uliczkę wzdłuż koszar i korzystają z niej, jednak jak tylko spadnie trochę deszczu teren ten zamienia się w błoto, a uporządkowanie go niesie na pewno większe koszta niż dostosowanie pasa wzdłuż ul. 74 GPP. 

Czy nowy parking wzdłuż ul. 74 GPP rozwiąże problem parkowania samochodów przez żołnierzy i pracowników JWK? Nie nam jest to oceniać, bo od tego są specjaliści zajmujący się ruchem drogowym. Za jego powstaniem są mieszkańcy z tego rejonu oraz kierowcy, bo jest to pomysł, który zadowoli obie strony sporu. Jeśli sprawa nie zostanie rozwiązana w całości to przynajmniej w części, bo lepiej mieć kilka miejsc parkingowych więcej, niż nic.

2018-03-01 09:57:05 | Lubliniec.Info

facebook sledzik gg

Zobacz nasze galerie
Problem z parkowaniem samochodów przez żołnierzy JWK. Posypały się mandaty.
więcej

Komentarzy: 15 dodaj

Polko
Nie wiem z kim się facet identyfikujesz, widać żeś nie w realu, a i mało gramotny jesteś. Nie zrozumiałeś nawet parafrazy poprzedniego wpisu. Trza cię do książek na powrót zagonić.
2018-03-08 20:46:07 | szregowiec Ryan
co ma biblioteka do parkingu?
Co wątek to jakiś miejscowy "intelektualista" wytyka Burmistrzowi budowę biblioteki... Co ona was tak boli??? Wiem, ze większość to brzydzi i nie przekroczą jej progu...ale są w tym mieście ludzie UWIERZCIE, którym nie wystarcza oglądanie walk MMA i "Rolnik szuka żony"...a żołnierz umiejący czytać też chyba lepszy od niegramotnego...
2018-03-07 00:08:27 | Polko
Parking cd.
W celu uzupełnienia mojej wypowiedzi, chcę dodać, że sugestie dotyczące dojazdu do pracy żołnierzy rowerem uważam za niedorzeczne. Ten kto takie banialuki wypisuje, nie zasługuje nawet na polemikę. Natomiast, z całym szacunkiem dla burmistrza, dziwi mnie fakt, że prozaiczna sprawa utworzenia parkingu z budżetu miasta i pomocy Lasów Państwowych. Bo to zapewne także ich teren. Urasta do takiej rangi problemu. Przecież można wydać salomonową decyzję. Utwardzić teren w kierunku kanału i stworzyć tam parking z prawdziwego zdarzenia. Ponadto można chyba stworzyć mniejszą przepustowość drogi asfaltowej w parku, w stronę obwodnicy. Problemu lekceważyć nie można, lecz trzeba zauważyć, że elitarna jednostka dodaje rangi miastu. Ta właśnie sprawa nie wytrzymuje krytyki. Panowie nadzorcy, nie rozdmuchiwać problemu, tylko skutecznie go załatwić! W Lublińcu nie ma rzeczy niemożliwych. Złośliwi powiedzą; dało się wybudować bibliotekę, to i parking dla komandosów się da.
2018-03-04 09:23:32 | M.
ANONIM jeśli nie jesteś "w temacie" to proponuję zaznajomić się z sytuacją, a dopiero potem komentować. Problemem parkingu wzdłuż płotu nie jest błoto lecz brak miejsc parkingowych, możesz sam się przekonać próbując zaparkować tam rano w dni robocze. Druga sprawa rozumiem, że lublinieckie rowerownie postawimy m.in w Częstochowie, Gliwicach, Opolu i innych kilkudziesięciu miastach oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów, z których dojeżdżają żołnierze JWK. Na koniec chciałbym jeszcze zauważyć, że Jednostka Wojskowa Komandosów to nie jedna z kilku firm z naszego miasta a instytucja Państwowa dzięki której nasza miejscowość jest znana w Polsce jak i na Świecie.
2018-03-03 23:04:36 | Tymek
JA MAM INNE PYTANIE
Czy ktos z mieszkancow OŚ, 3-maja wie ile kosztuje 1G.J. ciepła.w tej S.M.u żródła nie mozna sie dowiedziec jaka jest cena,
2018-03-03 20:07:12 | REKA NA PULSIE
Problem z parkowaniem samochodów przez żołnieży
Dlaczego jednostka wojskowa parę lat do tyłu zlikwidowala parking który był dziurawy i wystarczający, można było tam zaparkować samochód gdy szło się na mszę, teraz jest tam bodajże mur i po co ? Można było zrobić bramki dla pracowników jednostki wojskowej żeby mieli swój prywatny parking i problemu by nie było.
2018-03-03 17:58:19 | T.
Problem z parkowaniem samochodów przez żołnieży
Dlaczego jednostka wojskowa parę lat do tyłu zlikwidowala parking który był dziurawy i wystarczający, można było tam zaparkować samochód gdy szło się na mszę, teraz jest tam bodajże mur i po co ? Można było zrobić bramki dla pracowników jednostki wojskowej żeby mieli swój prywatny parking i problemu by nie było.
2018-03-03 17:57:57 | T.
Możemy się nie doczekać
aż JW zrobi u siebie parking. Ten nowy parking na pewno by pomógł i może wojskowi tam będą zostawiać auta a nie na wszystkich ulicach wkoło jednostki.
2018-03-03 12:11:17 | GT2
Parkowanie
Może Pan Dowódca Jednostki powinien zainteresować się tym, że niektóre biurowe damy, których miejsce zamieszkania znajduje się kilkaset metrów mają swobodny wjazd do koszar, czyli tzw przepustkę. W poważnym miejscu mojej pracy w Katowicach nadzorca jednostki /nie wojskowej/ wydawał zgodę na korzystnie z parkingu tzw.wewnętrznego. Może i w tym przypadku można by rozważyć takie, choć częściowe rozwiązanie? Przecież ci ludzie, którzy muszą z racji odległości dojeżdżać własnym samochodem powinni mieć zabezpieczony parking. Maruderom trzeba powiedzieć, że w krajach rozwiniętych ludzie też parkują pod czyimiś oknami. Nikt takiego rabanu nie robi. Wstyd ludzie, że tak się zachowujecie.
2018-03-03 11:25:57 | M.
Parkowanie
Zajęty parking i trawnik przed halą sportową a parkujący na chodniku przy hali dostają mandaty
2018-03-03 09:09:51 | antek
Stawianie zakazów może spowodować dodatkowe problemy. Nie wszyscy mieszkańcy tych ulic są za wprowadzeniem zakazu postoju, bo wiedzą, że również ich oraz gości czy klientów prowadzonej działalności zakaz dotknie. I co wtedy? Za każdym razem trzeba będzie otwierać bramę na posesję, lub wydzielić parking przy swoim punkcie handlowym albo parkować pod lasem? Ruch na tych ulicach jest bardzo umiarkowany i gdyby przy każdej ulicy domów jednorodzinnych stawiano zakaz postoju doszlibyśmy do jakieś paranoi. Takich ulic, gdzie ze względu na jakiś duży zakład, firmę czy instytucję stoją samochody-nawet ciężarowe- i jeszcze przez 8 godzin jest ciągła ich rotacja i bardziej nasilony ruch niż na ulicach sąsiadujących z JWK jest w Lublińcu bardzo dużo. Proszę spojrzeć na ten temat mniej emocjonalnie, a bardziej praktycznie. Jednostce może uda się rozwiązać problem samodzielnie. Lepiej polubownie rozwiązać problem, nawet gdyby te utrudnienia miały potrwać 2 lata i uszanować żołnierzy i ich trudną pracę. Jak tak dalej pójdzie, to niedługo będą nam przeszkadzać ćwiczenia komandosów i odgłosu śmigłowca itp.
2018-03-02 14:27:00 | T.P.
więcej