Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.

Pogoda:  5 °C, 7 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
"Za samo frajerstwo do piekła nie idą [...]. " [Leszek Kołakowski "Rozmowy z diabłem"]

Dzieci z powiatu lublinieckiego coraz częściej sięgają po alkohol

Dzieci z powiatu lublinieckiego coraz częściej sięgają po alkohol

Pijany 13-latek, przyniesiona do szpitala nieprzytomna 17-latka, czy 16-latek w stanie upojenia prowadzony przez kolegów – to fakty zaistniałe w tym roku na terenie powiatu lublinieckiego. Ministerstwo od lat informuje o skali spożywania przez Polaków napojów wysokoprocentowych. Policyjne statystyki dotyczące spożywania alkoholu przez dzieci i młodzież nie napawają optymizmem. Niestety okazuje się, że problem ten dotyczy także najmłodszych mieszkańców naszego powiatu.

Policjanci w czasie pełnionej służby niejednokrotnie wykonują zadania mające związek z osobami nieletnimi. W lublinieckiej komendzie funkcjonuje wyspecjalizowana komórka zajmująca się sprawami nieletnich i patologii społecznej. Policyjne statystyki nie napawają optymizmem. W roku 2016r. do sądu rodzinnego lublinieccy policjanci skierowali 52 wnioski, z czego 10 dotyczyło znajdujących się pod wpływem alkoholu osób w wieku poniżej 18 roku życia. W roku 2017 było to już ponad 100 spraw, a liczba niepełnoletnich zatrzymanych przez mundurowych wyniosła 48. Z obserwacji i spostrzeżeń policjantów zajmujących się problematyką nieletnich wynika, że nic nie wskazuje na to, aby ta sytuacja miała się zmienić. Już w tym roku stróże prawa z KPP kilkukrotnie podejmowali czynności wobec znajdujących się w stanie upojenia alkoholowego nastolatków.

W połowie stycznia br. 21-letni mieszkaniec Herbów wniósł na szpitalną izbę przyjęć swoją nieprzytomną, 17-letnią siostrę. Okazało się, że dziewczyna była w stanie upojenia alkoholowego. Z dokonanych przez policjantów ustaleń wynikało, że wcześniej obchodzili imieniny 21-latka i pili razem. Na początku lutego, w rejonie ulicy Żwirki i Wigury w Lublińcu policjanci podejmowali interwencję wobec trójki młodych mężczyzn, których zachowanie wskazywało, że za chwilę może dojść między nimi do bójki. Okazało się, że jednak, że pijany 16-latek nie był w stanie poruszać się samodzielnie i pomagali mu pełnoletni już koledzy, z którymi wcześniej spożywał alkohol. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało w jego organizmie ponad 1,5 promila alkoholu.

Najmłodszym nietrzeźwym „notowanym” w tym roku był 13-latek z Woźnik. Chłopak wyszedł na lodowisko, a po kilku godzinach wrócił do domu pijany. W stanie upojenia alkoholowego, trafił do myszkowskiego szpitala.

Policjanci przeprowadzają szereg działań mających ograniczyć to zjawisko. Mundurowi systematycznie spotykają się z młodzieżą w szkołach, gdzie podczas pogadanek przestrzegają o negatywnych skutkach i konsekwencjach picia oraz pozostają w stałym kontakcie z pedagogami placówek oświatowych. W okresach ferii, wakacji czy w trakcie tzw. długich weekendów, mundurowi prowadzą działania ukierunkowane na ujawnianie osób poniżej 18-roku życia znajdujących się pod wpływem alkoholu. Dzielnicowi podczas patrolu, w podległych rejonach służbowych zwracają uwagę, czy w punktach sprzedaży alkoholu nie są łamane przepisy ustawy zakazującej jego sprzedaż osobom małoletnim.

Podejmowane działania mają na celu ograniczenie zjawiska spożywania alkoholu przez małoletnich, ale z całą pewnością nie są w stanie go wyeliminować. Stróże prawa apelują do rodziców i opiekunów prawnych o zwiększenie nadzoru nadzoru nad swoimi pociechami i podejmowanie właściwych kroków w razie stwierdzenie pierwszych symptomów mogących świadczyć o spożywaniu przez nie alkoholu.

2018-02-23 11:10:18 | KPP Lubliniec

facebook sledzik gg

Więcej: Policja * Herby * Lubliniec * powiat lubliniecki

Komentarzy: 0 dodaj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Bądz pierwszy, wyraź swoją opinię!