Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.

Pogoda:  6 °C, 8 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
"Za samo frajerstwo do piekła nie idą [...]. " [Leszek Kołakowski "Rozmowy z diabłem"]

Otwarte Strefy Aktywności - siłownia za darmo?

Otwarte Strefy Aktywności - siłownia za darmo?

Program Otwarte Strefy Aktywności ruszył z początkiem bieżącego roku i daje szanse niewielkim miastom na aktywną rekreacje w plenerze.

W dzisiejszym świecie coraz trudniej znaleźć wolny czas, który możemy spędzić razem z rodziną, ze znajomymi, czy sąsiadami. Poza samym czasem, problemem może także być brak miejsca, w którym ludzie mogliby spotykać się swobodnie, bez konieczności uwzględniania w budżecie domowym wydatków związanych z rekreacją i wypoczynkiem. Z myślą właśnie o takich sytuacjach powstała idea budowania Otwartych Stref Aktywności. Powstał zatem odpowiedni program, z którego korzystać mogą jednostki samorządu terytorialnego, jak gminy, czy powiaty, ale także podmioty, które posiadają osobowość prawną, czyli np. stowarzyszenia, fundacje, czy spółdzielnie mieszkaniowe.

Tworzenie przestrzeni aktywności dla różnych grup wiekowych
Cel, jaki stawia się Otwartym Strefom Aktywności to budowa ogólnodostępnych, wielofunkcyjnych, plenerowych stref aktywności skierowanych do różnych grup wiekowych. Nasza przestrzeń społeczna zmieniła się bardzo w ostatnich latach. Sukcesywnie znikają relikty przeszłości w postaci niefunkcjonalnych miejsc rozrywki (np. place zabaw z poprzedniej epoki), z których dzisiaj nikt już nie korzysta, a stwarzają one niejednokrotnie jedynie zagrożenie dla zdrowia ludzi. Pozostają zaś po tych miejscach niezagospodarowane przestrzenie, które doskonale mogą zostać wykorzystane właśnie w ramach realizacji Otwartej Strefy Aktywności. Wystarczy zatem odpowiedni pomysł na zagospodarowanie terenu, który należy do całej społeczności.
Okazuje się, że chyba nie ma miejsca w Polsce, gdzie nie dałoby się zorganizować takiego projektu. Wystarczą dobre chęci, aby stworzyć coś wspaniałego, z czego korzystać mogą wszyscy mieszkańcy. Podkreślić trzeba otwartość i ogólnodostępność takich miejsc, jakimi są Otwarte Strefy Aktywności. Jeżeli zaś coś jest i otwarte i ogólnodostępne, a więc i bezpłatne, to mogą z tego korzystać wszyscy mieszkańcy bez względu na wiek, płeć, wykształcenie, czy wykonywany zawód. Takie miejsca, jak OSA mogą zatem stanowić doskonały sposób na integrowanie społeczności lokalnej. W dzisiejszym świecie każdy stara się jednak mimo wszystko chronić swoją prywatność. Nie daje przyzwolenia na zawłaszczanie swojej prywatnej sfery. Tworząc ogólnodostępną przestrzeń, która będzie atrakcyjna dla mieszkańców umożliwia im się spotkania na neutralnym gruncie, bez żadnych zobowiązań.

Integracja społeczeństwa
Kolejnym celem stawianym Otwartym Strefom Aktywności jest tworzenie przestrzeni aktywności sportowej sprzyjającej integracji społecznej. Uprawianie sportu jest świetną formą spędzania czasu wolnego. A przecież dzisiaj brak aktywności ruchowej jest bardzo poważnym problemem. Coraz mniej się ruszamy, coraz częściej spędzamy czas biernie. I coraz częściej także chorujemy na rozmaite schorzenia cywilizacyjne wynikające w bardzo dużej mierze z braku ruchu, braku aktywności w szerokim tego słowa rozumieniu. Trudno nawet wymieniać kolejne choroby, które są konsekwencją siedzącego trybu życia, bo jest ich bardzo dużo. Jedne wynikają bezpośrednio z braku aktywności fizycznej, inne w sposób pośredni. Najważniejsze jednak, że problem istnieje i jest powszechnie znany. Remedium na brak możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego jest właśnie taka Otwarta Strefa Aktywności. Tam bez żadnych przeszkód, każdy mieszkaniec danej społeczności może do woli korzystać z urządzeń sportowych i rekreacyjnych. Oczywiście jeżeli sprawiać mu będzie przyjemność wysiłek intelektualny, wybrać może którąś z gier planszowych (szachy, warcaby, itp.) zamontowanych na stałe w OSA. Warto dodać, że na realizację programu można uzyskać dofinansowanie.

Strefy aktywności obok miejsca zamieszkania
Celem programu budowy Otwartych Stref Aktywności jest stworzenie w pobliżu miejsca zamieszkania takiego miejsca, jak strefa aktywności sportowo – rekreacyjnej. Zakłada się bowiem, że mieszkańcy winni mieć możliwość korzystania z takich atrakcji w swoim miejscu zamieszkania. Często w praktyce z OSA korzystają ludzie w różnym wieku. Dziadkowie czy babcie mogą bez żadnego problemu spacerem dostać się w towarzystwie wnuków na plac zabaw, z którego korzystają dzieci, a opiekunki spędzają razem czas w mniej lub bardziej aktywny sposób. Uwagę przykłada się do tworzenia miejsc, w których dobrze odnajdywać się będą także niepełnosprawni. Dobrze, aby OSA dostosowane były do potrzeb osób z dysfunkcjami.

Tekst zredagowany został na podstawie informacji zawartych w serwisie http://www.fitpark.pl/otwarte-strefy-aktywnosci-program-osa.html Firma Fit Park specjalizuje się w wykonywaniu obiektów plenerowych do aktywnej rekreacji oraz udziela wsparcia na każdym etapie realizacji od projektu po montaż. Wszystkie urządzenia oferowane przez firmę Fit Park do siłowni plenerowych posiadają niezbędne certyfikaty.

2018-02-23 09:50:35 | Maria Krzywicka

facebook sledzik gg

Zobacz nasze galerie
Otwarte Strefy Aktywności - siłownia za darmo?
więcej

Komentarzy: 0 dodaj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Bądz pierwszy, wyraź swoją opinię!