Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.

Pogoda:  -2 °C, 15 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
" Mówi się trudno i płynie się dalej. {...} Rybka umie pływać, dopóki jest żywa. "

Wystawa historyczna: "Sąsiedzi (...)"

Wystawa historyczna:

Restauracja Karczma-Koszwice oraz Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zapraszają na wystawę historyczną: „Sąsiedzi - o jednej z najtrwalszych granic w Europie. Na wschodniej rubieży Górnego Śląska”. Będzie to podróż historyczna mająca na celu odkrycie nieistniejącej już granicy.

Za pomocą kilkunastu bogato ilustrowanych szkiców, przeniesiemy się nad część wschodniej granicy Śląska, oddzielającej go od Królestwa Polskiego/zaboru rosyjskiego i ponownie odrodzonej Rzeczypospolitej.
Linia, którą w uproszczeniu wyznacza bieg rzeki Przemszy, Brynicy, Liswarty i Prosny, była jedną z najtrwalszych granic w historii Polski,
a zarazem jedną z najstabilniejszych w Europie Środkowej. Przez niemalże 600 lat oddzielała ziemie śląskie i Królestwo Polskie.
Wsie i miasta położone po obu jej stronach, czasem leżące w zasięgu wzroku, znajdowały się w odrębnych organizmach państwowych.
Co zrozumiałe, konsekwencją takiej sytuacji były różnice w rozwoju cywilizacyjnym, różnice architektoniczne, kulturowe, tożsamościowe, mentalnościowe, a także odmienne doświadczenia historyczne.
Koniec granicy w jej dawnym kształcie przyniósł tragiczny XX wiek.
Linia funkcjonująca przez długie stulecia jako granica państwowa przeszła do historii. Ale czy naprawdę zniknęła całkowicie?
Autorem wystawy jest Dawid Smolorz (a także innych projektów w zakresie historii Górnego Śląska). Oprócz wystawy zaprezentowane zostaną materiały związane z historią Koszwic.

Wstęp jest wolny, wystawę można zwiedzać od 9 do 21, zapraszamy pasjonatów historii i nie tylko, dla odwiedzających przewidzieliśmy poczęstunek.

2018-02-13 09:06:56 |

facebook sledzik gg

Komentarzy: 0 dodaj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Bądz pierwszy, wyraź swoją opinię!