Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.

Pogoda:  -1 °C, 9 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
" Ci tylko są szczęśliwi, których myśli są skierowane ku jakiemuś przedmiotowi innemu niż własna szczęśliwość." [John Stuart Mill]

Studnia głębinowa obniży rachunki za wodę

Studnia głębinowa obniży rachunki za wodę

Wbrew pozorom korzystanie z wody, nawet przy wieloosobowej rodzinie nie musi powodować dużych rachunków, bo ich obniżenie jest bardzo proste, wystarczy tylko zbudować głębinową studnię, która bez problemu zasili zarówno dom, jak i budynki gospodarcze. Coraz częściej takie inwestycje są realizowane, co świadczy tylko o tym, że faktycznie studnia to strzał w dziesiątkę.

Studnia sposobem na oszczędzanie

Przy projektowaniu domu, jak i późniejszej jego realizacji, niestety często brakuje czasu na zastanowienie się jakie źródło wody będzie najlepsze, dlatego zazwyczaj wykonywany jest przyłącz miejski, co w konsekwencji przyczynia się do konieczności płacenia wysokich rachunków. Na pewno wykonanie głębinowej studni będzie dobrym pomysłem i nawet jeśli nie została uwzględniona w planie nowo budowanego domu, to jej wykonaniem można zając się później.

Czy opłaca się budować studnię głębinową?

Oczywiście, że tak. Głównym powodem powinien być fakt, iż można czerpać taką ilość wody, jaka jest potrzebna, nie płacąc za nią. Oczywiście, jeśli budynek mieszkalny nie ma swojego szamba, trzeba będzie pokryć opłaty za kanalizację, ale będą to jedyne koszty. Wodę ze studni można czerpać zarówno na potrzeby domu, jak i budynków gospodarczych. Mniejsze rachunki na pewno przyjdą po miesiącu od wprowadzenia nowego rozwiązania.

Jak doprowadzić wodę ze studni do domu?

Oczywiście nie wystarczy tylko zbudować studni i tyle. Należy też doprowadzić ją do domu bądź innego obiektu. Niezbędna będzie także pompa głębinowa o odpowiedniej mocy. Tutaj warto zdać się na fachowców, bo zarówno sam przyłącz, jak i dobór pompy może być problemem, jeśli wiedza ogranicza.

Jaka pompa głębinowa?

W tej kwestii wybór należy uzależnić od potrzeb. Poszczególne urządzenia mogą różnić się od siebie zarówno wydajnością, jak i mocą silnika. Istotna jest także wysokość, na jaką woda będzie podnoszona. Te parametry należy dokładnie sprawdzić, by pompa faktycznie sprawdzała się w użytkowaniu.
W sprzedaży znajdują się pompy:

  • głębinowe wielostopniowe,
  • odśrodkowe,
  • z silnikami OY,
  • wykonane ze stali nierdzewnej.

Należy też wziąć pod uwagę fakt, że pompa będzie działała poprawnie po podłączeniu jej do prądu. Tych paramentów nie należy pomijać, bo może okazać się, że rachunki za wodę owszem zmniejszą się, lecz za prąd będą wysokie.

Jakie cechy powinna posiadać pompa?

Przede wszystkim powinna być wydajna. Należy sprawdzić, na jaką głębokość się nadaje, bo to jest ważne. Jeśli lustro wody znajduje się na dużej głębokości, pompa musi być dopasowana do takich warunków. Warto zwrócić uwagę na samą konstrukcję, czy jest solidna, jak wygląda kwestia zakupu części zamiennych, bo mimo iż producenci gwarantują długoletnią niezawodną pracę, to pompy czasem ulegają awariom. Na pewno czynnikiem decydującym o jej zakupie nie powinna być cena, jeśli liczy się na efekty. Tanie pompy znikomej jakości na pewno nie będą ani tanie w utrzymaniu, ani nie poradzą sobie w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Jeśli już inwestować w budowanie studni to tylko z najlepszej jakości pompą, która da gwarancje stałego dostępu do wody.

2018-02-13 08:33:16 |

facebook sledzik gg

Komentarzy: 0 dodaj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Bądz pierwszy, wyraź swoją opinię!