Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.

Pogoda:  -2 °C, 23 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
" Mówi się trudno i płynie się dalej. {...} Rybka umie pływać, dopóki jest żywa. "

CV a list motywacyjny – różnice

CV a list motywacyjny – różnice

Curriculum Vitae oraz list motywacyjny to niewątpliwie dwa podstawowe dokumenty otwierające nam drogę do przyszłej kariery zawodowej. Dlatego tak ważne jest, aby były sporządzone starannie, rzetelnie i z największą dbałością o szczegóły. Jakie jednak informacje powinniśmy umieścić w CV, a jakie w liście motywacyjnym? I dlaczego są to informacje zupełnie różne?

Wersja oficjalna - Curriculum Vitae
Curriculum Vitae to oficjalna wersja życiorysu zawodowego. Znajdują się tutaj wszystkie dane osobowe kandydata, informacje o wykształceniu, doświadczeniu zawodowym, odbytych kursach, umiejętnościach i zainteresowaniach. To właśnie CV stanowi pierwszą informację na nasz temat, z jaką spotyka się potencjalny pracodawca. Dopiero na jego podstawie sięgnie ewentualnie po list motywacyjny czy zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną. Każde CV powinno być zatem skrupulatnie przygotowane, przejrzyste i czytelne. Popularny serwis internetowy pracuj.pl udostępnia odbiorcom całą masę gotowych formatek, które wystarczy uzupełnić swoimi danymi.

Jakie kolejno informacje powinny znajdować się w CV?
1. Dane osobowe: imię, nazwisko i adres korespondencyjny kandydata. Dodatkowo warto umieścić tutaj również adres e-mail oraz numer telefonu, które ułatwią rekrutrowi kontakt z kandydatem. Obecnie przyjmuje się, iż w tym miejscu powinno znajdować się również zdjęcie kandydata.
2. Wykształcenie: ukończone uczelnie wyższe i policealne. Wykształcenie średnie wpisujemy tylko wtedy, jeżeli stanowi ono ostatni, najwyższy stopień wykształcenia kandydata lub nawiązuje profilem do oferty pracy.
3. Doświadczenie zawodowe: wszystkie poprzednie miejsca zatrudnienia kandydata. Warto jednak pominąć stanowiska, które nie mają wpływu na ocenę naszego profilu zawodowego, np. kandydując na stanowisko managera w dużej korporacji, nie ma sensu wpisywać pierwszej, dwumiesięcznej pracy w supermarkecie.
4. Kursy, szkolenia oraz dodatkowe umiejętności. Jeżeli kandydat posiada jakąś dodatkową wiedzę, niezbędną lub pożądaną na danym stanowisku warto pochwalić się nią już na etapie tworzenia CV.
5. Zainteresowania: hobby kandydata niezwiązane z pracą lub do niej nawiązujące.

Wersja subiektywna - List motywacyjny
List motywacyjny to dokument, w którym kandydat może pokazać siebie, swoje osiągnięcia i cele w bardziej subiektywny sposób. Podstawową zasadą jest niepowielanie treści przedstawionych już w CV. Należy bowiem pamiętać, iż po list motywacyjny pracodawca sięgnie zapoznawszy się uprzednio z naszym życiorysem zawodowym i zrobi to dlatego, że będzie chciał się bliżej przyjrzeć naszej kandydaturze.

O ile CV możemy rozsyłać do pracodawców praktycznie niezmienione lub lekko zmodyfikowane, o tyle list motywacyjny dla każdego z nich będziemy musieli stworzyć na nowo. To tutaj bowiem opiszemy, dlaczego widzimy dla siebie miejsce w tej właśnie firmie, jaki nasza praca będzie miała wpływ na jej działalność, jakie mamy cele i dlaczego nasze doświadczenie może być cenne dla przyszłego pracodawcy.

2018-01-24 11:24:07 |

facebook sledzik gg

Komentarzy: 0 dodaj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Bądz pierwszy, wyraź swoją opinię!