Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.

Pogoda:  1 °C, 17 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
" Trudności są po to, by sobie z nimi radzić, a nie po to, by się wycofać."

Smog - trujący problem wisi w powietrzu

Smog - trujący problem wisi w powietrzu

Smog znowu staje się realnym zagrożeniem. W naszym województwie normy poziomu zanieczyszczeń w powietrzu zostały przekroczone. Co nam grozi, jeśli sytuacja się nie zmieni?

Smog to bardzo niebezpieczne zjawisko - oddychamy powietrzem, które jest tak szkodliwe, że może nas zabić. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zanieczyszczone powietrze zabija w ciągu roku około 6,5 miliona ludzi na całym świecie. Smog zaczyna zbierać swoje żniwo również w naszym kraju. Niestety Polska znajduje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Czym zatem jest smog i co można zrobić, aby przed nim uchronić?

 

Czym jest smog?

Smog to nic innego jak mieszanina szkodliwych pyłów i gazów. W jego składzie można znaleźć między innymi benzopiren i inne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, dioksyny, metale ciężkie (między innymi rtęć, kadm czy ołów), tlenki azotu, dwutlenek siarki oraz pyły zawieszone (im niższa frakcja, tym większa szkodliwość - wyróżniamy PM10 i PM2,5).

 

Skąd bierze się w smog w powietrzu?

Obecnie smog to dość powszechne zjawisko, jednak najbardziej zagrożone są duże aglomeracje miejskie. Smog występuje, gdy w powietrzu zbiera się bardzo dużo zanieczyszczeń, zaś brak wiatru lub obecność mgły umożliwiają ich zwiększoną koncentrację. Główną przyczyną smogu w Polsce jest tak zwana niska emisja, czyli zanieczyszczenia pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe - to znaczy, że zjawisko to powstaje głównie w wyniku ogrzewania domów. Niestety Polacy spalają bardzo dużo węgla o złej jakości i używają do tego urządzeń niespełniających żadnych norm, co dodatkowo pogarsza sytuację. Bardzo często w piecach pali się śmieci - jest to bardzo popularny proceder, choć nielegalny. Drugą przyczyną smogu w naszym kraju jest przemysł i transport drogowy.

 

Kiedy najczęściej pojawia się smog?

Smog jest najbardziej nasilony w okresie jesienno-zimowym, czyli właśnie wtedy, gdy zaczyna się sezon grzewczy. W Polsce najbardziej zagrożone tym zjawiskiem są województwa małopolskie, śląskie i mazowieckie. W województwie śląskim jeszcze niedawno normy stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu był przekroczone nawet o 100%!

 

Smog niebezpieczny dla zdrowia

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że oddychanie bardzo zanieczyszczonym powietrze może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia. Smog ma negatywny wpływ nie tylko na układ oddechowy, ale również na układ krwionośny czy nerwowy. W wyniku dłuższej ekspozycji na wysoki poziom pyłów zawieszonych w powietrzu może pojawić się astma, częste infekcje górnych dróg oddechowych, problemy z oddychaniem, podrażnienie błon śluzowych nosa i gardła, przewlekłe obturacyjne zapalenie płuc, rak płuc, nadciśnienie tętnicze zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca, zawał, zaburzenia koncentracji, problemy z pamięcią, stany depresyjne, zwiększone ryzyko udaru czy choroby Alzheimera, a w przypadku kobiet w ciąży - przedwczesny poród czy nawet obumarcie płodu.

 

Alarm smogowy - jak się zachować?

Coraz częściej w przypadku przekroczenia norm zanieczyszczeń powietrza ogłaszane są tak zwane alarmy smogowe. Należy wtedy zachować wszelkie środki ostrożności - przede wszystkim bez potrzeby nie wychodzić z domu, nie wietrzyć mieszkania, unikać uprawiania sportu na zewnątrz. Jednak jeżeli jesteśmy zmuszeni do przebywania na zewnątrz przez dłuższy czas, wtedy warto zaopatrzyć się w specjalistyczne maski antysmogowe. Takie maseczki antysmogowe DragonMask posiadają wbudowane skuteczne filtry (zazwyczaj węglowe), które mają za zadanie wychwytywać nawet niewielkie cząsteczki pyłu i innych zanieczyszczeń. W ten sposób szkodliwe substancje nie mają szans dostać się do naszych dróg oddechowych i płuc. Maski antysmogowe dostępne są w kilku rozmiarach i wielu wzorach - każdy znajdzie idealną dla siebie.

 

Smog staje się coraz większym problemem w naszym kraju - to bardzo poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Warto pamiętać, że najbardziej narażeni na negatywne działanie smogu są dzieci i osoby starsze, jednak każdy z nas powinien wprowadzić wszelkie środki ostrożności - nie tylko w okresie największego stężenia zanieczyszczeń w powietrzu, ale na co dzień.

2018-01-10 09:59:00 |

facebook sledzik gg

Komentarzy: 4 dodaj

A jak sprawdzacie poziom smogu w Lublińcu? Jest coś takiego jak mapa: https://map.airly.eu/pl/ , ale Lublińca tutaj nie ma.
2018-01-15 12:13:20 | Tomek
smog
gdzie jest ta komisja do sprawdzania opalu siedza w tej swojej piewnicy albo kamufluja sie w aucie a w piecach idzie wszystko dzielnice od Lublinca poczawszy w strone Steblowa smrod niesamowityczuc czym sie pali !
2018-01-12 19:28:43 | mieszkaniec
Smog w Lublińcu
Wczoraj na osiedlu domków przy Częstochowskiej normy nyły przekroczone 15x. Dzisiaj w dowolnym miejsccu w centrum przekraczają 4x.
2018-01-11 16:36:29 | Jarosław Rzeźniczek
Dlaczego w takim razie w Lublińcu nie ma żadnych czujników? Czy burmistrz boi się je zamontować, ponieważ wtedy będzie musiał coś że smogiem robić?
2018-01-10 10:30:24 | Marta
więcej