Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.

Pogoda:  -1 °C, 11 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
" Nie targuj się o ryby, których jeszcze nie złowiłeś." [Mądrość chińska]

Czy opłaca się wziąć kredyt studencki?

Czy opłaca się wziąć kredyt studencki?

Czas studiów jest nie tylko okresem pełnym wyzwań na polu edukacyjnym i pod względem nieskrępowanej swobody, ale także jeśli chodzi o wydatki przekraczające możliwości wielu osób. Jeśli nie pozyskamy samodzielnie - czy ze wsparciem najbliższych - odpowiednich środków finansowych, to sensownym rozwiązaniem wydaje sie wzięcie kredytu studenckiego.

Co to jest kredyt studencki?
Kredyt studencki jest specyficzną formą kredytu udzielanego studentom studiów stacjonarnych i zaocznych oraz doktorantom. Kwota wsparcia zostaje podzielona na raty wypłacane przez cały okres trwania studiów lub do ich zawieszenia. Zwykle kwota miesięczna wynosi 600 złotych i jest wypłacana w 10 miesiącach roku przypadających na semestry nauki. Student jest zobowiązany do potwierdzania faktycznego uczęszczania na studia zazwyczaj po rozpoczęciu każdego nowego semestru. Spłata raty występuje dopiero po 2 latach od zakończenia nauki lub od momentu jej przerwania. Nie ma znaczenia to, na którym roku studiów znajduje się dana osoba w momencie wnioskowania o kredyt, ani czy jego uczelnia posiada charakter publicznej czy prywatnej. Jedyną istotną informacją może być fakt rozpoczynania nauki przed ukończeniem 25. roku życia.

Ile kosztuje kredyt studencki?
Zwrot kredytu studenckiego, oprócz 2-letniego odroczenia, posiada rozłożony okres spłaty. Minimum w tym przypadku to dwukrotność czasu, w którym otrzymywaliśmy wsparcie. Wtedy zaczyna się też moment, w którym zaczynają obarczać nas odsetki. Ich wysokość jest ściśle zależna od wartości stóp procentowych NBP i wynosi zaledwie ich połowę. Dla osób znajdujących się w gronie najlepszych studentów istnieje możliwość umorzenia części kredytu.

Czy kredyt studencki jest ryzykowny?
Biorąc kredyt studencki, musimy mieć na uwadze bardzo krytyczne podejście do kwestii naszego zatrudnienia zaraz po ukończeniu studiów. Jeśli wychodzimy z założenia, że nasz zawód musi być koniecznie związany z obranym kierunkiem, to musimy liczyć się z tym, że długoterminowe bezrobocie utrudni nam wyjście na prostą. Nasze wejście na rynek pracy będzie wiązać się bezpośrednio z zaciągniętym przez nas długiem. W przypadku, kiedy nie będziemy w stanie spłacać rat kredytu, możemy wnioskować do banku o pomoc. W zależności od jego polityki, możemy liczyć na zawieszenie spłaty na pewien okres, zmniejszenie rat do dogodniejszego poziomu, a nawet do częściowego umorzenia. Jeśli intencją studenta jest finansowanie konkretnego celu zamiast doraźnej pomocy, lepszym rozwiązaniem wydaje się wzięcie kredytu gotówkowego. Pomocny w tym będzie serwis Open Finance – Kredyt.

2017-12-27 08:04:43 |

facebook sledzik gg

Komentarzy: 0 dodaj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Bądz pierwszy, wyraź swoją opinię!