Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.
Reklama Lubliniec Info

Pogoda:  -1 °C, 9 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
""

Kolejne zamieszanie wokół rodzina 500 plus

Kolejne zamieszanie wokół rodzina 500 plus

Polacy zdążyli się przyzwyczaić do programu “Rodzina 500 plus”. Ciągle zbyt wcześnie na jednoznaczną ocenę. Jednak bezsprzecznie komfort życia jego beneficjentów uległ poprawie.

Pomimo ostatniej nowelizacji, co jakiś czas pojawiają się głosy o zmianach w rządowym programie. W dodatku okazuje się, że skorzystanie z prorodzinnej ulgi podatkowej może skutkować pozbawieniem 500 plus. W artykule sprawdzamy co powoduje zamęt wokół rządowego programu.  

Co myśleć o programie “Rodzina 500 plus”?

O programie “Rodzina 500 plus” można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że łatwo ocenić jego skutki. Mija już ponad półtora roku od pierwszych wypłat świadczenia. Nadal jednak dominuje opinia, że to za krótki okres, aby dokonać podsumowania 500 plus. Z drugiej strony jest to ogromne przedsięwzięcie, które znacznie obciąża budżet państwa. Dlatego nawet częściowe analizy mają swoją rację bytu.

Na pewno zasługą 500 plus jest zmniejszenie skrajnej biedy wśród Polaków. Rządowy program pobudził też konsumpcję. Beneficjenci nie tylko inwestują w poprawę komfortu swojego życia, ale zaczynają myśleć o oszczędzaniu. Zatem większość obaw, co do przeznaczenia środków z rządowego programu na razie jest nieuzasadniona. Mimo, to trzeba pamiętać, że głównym celem 500 plus miało być zwiększenie dzietności. Czy świadczenie 500+ realizuje to zadanie? Za wcześnie jest mówić na tym polu o sukcesie, ale też i o porażce. Uzasadnione kontrowersje budzi finansowanie drugiego i kolejnych dzieci w rodzinie, bez względu na posiadany majątek. Pokrzywdzone przez ustawę pozostają samotne matki wychowujące jedno dziecko.

Co miałoby zastąpić 500 plus?

Trudność w jednoznacznej ocenie rządowego programu przyczynia się do pojawiania się pomysłów jego modyfikacji. Niedawna nowelizacja nie zmieniła podstaw Rodziny 500+, a jedynie poprawiła bardziej widoczne błędy. Niestety okazuje się, że uboższe rodziny korzystając z ulgi podatkowej mogą stracić świadczenie. Przykład ten dobrze pokazuje, że zamieszanie wokół rządowego programu jeszcze się nie skończyło.

W tle programu “Rodzina 500 plus” pojawiają się alternatywne propozycje opozycji. Można tu wskazać np. “aktywna rodzinę” Nowoczesnej oraz koncepcję ujemnego podatku dochodowego ruchu Kukiz’15. Oba pomysły różnię się od siebie, jednak inaczej niż program rządowy, miałyby opierać się na ulgach podatkowych.

W 500 plus bez zmian?

Póki co, osoby planujące dzieci mogą liczyć przede wszystkim na program “Rodzina 500+”. Jak jednak widać po problemach pojawiających się przy nim, można się spodziewać kolejnych zmian. Nowelizacja sztandarowego programu Prawa i Sprawiedliwości miała na celu jego uszczelnienie. Rosnące koszty 500 plus i niejednoznaczne opinie na temat świadczenia każą sądzić, że partia rządząca będzie mogła dokonać kolejnej reformy ustawy. Zawsze aktualne informacje o programie “Rodzina 500 plus” znajdziesz na stronie program500plus.org.pl.

2017-12-22 08:17:54 | W.P.

facebook sledzik gg

Komentarzy: 0 dodaj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Bądz pierwszy, wyraź swoją opinię!