Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.

Pogoda:  4 °C, 24 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
" Trudności są po to, by sobie z nimi radzić, a nie po to, by się wycofać."

Zawody przyszłości: kogo będą poszukiwać pracodawcy?

Zawody przyszłości: kogo będą poszukiwać pracodawcy?

Rynek pracy podlega dynamicznym zmianom. Jednym z istotnych czynników, które mają na niego wpływ, jest rozwój technologii. Nowoczesne rozwiązania powodują, że zawody, o których jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie słyszał, dzisiaj cieszą się powszechnym uznaniem. Jakie są obecne trendy? Kogo w przyszłości będą poszukiwać pracodawcy?

Zawody związane z dostępem do Internetu: e-marketing, e-commerce i specjaliści do spraw SEO

Powszechny dostęp do Internetu spowodował wykształcenie się branży i usług w sektorze elektronicznym. E-commerce to przeniesienie do Internetu tradycyjnej sprzedaży i metod oddziaływania na klienta. Stąd też obecność na rynku pracy wielu ofert o pracę dla administratorów sklepów internetowych, specjalistów do spraw IT oraz e-commerce. Jedną z dziedzin pracy w sieci jest tworzenie treści o różnej tematyce, które są następnie umieszczane na stronach internetowych. O dobrą jakość testów oraz ich pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania dbają specjaliści SEO. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Na czym polega praca specjalisty SEO.

Nacisk na specjalizację i pracę umysłową

Jednym z trendów, które mają realny wpływ na rynek pracy, jest outsourcing. Przedsiębiorstwa coraz częściej podejmują decyzję o wydzieleniu ze swojej działalności obszarów pobocznych i przekazaniu opieki nad nimi zewnętrznym podmiotom. Wysoka konkurencja wymusza poszukiwanie osób, które prezentują wybitne umiejętności w wąskim zakresie. Takie działania przyczyniają się do rozwoju firm usługowych. Te z kolei potrzebują specjalistów, by zagwarantować ich świadczenie. Coraz większy nacisk kładziony jest również na pracę umysłową. Umiejętność obsługi maszyn wypiera stanowiska fizyczne. Aktualne oferty pracy dla różnych sektorów można śledzić na stronie praca-chorzow.info.

 

Zawody, które dopiero się kształtują

Nowe profesje powstają najczęściej w odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczne i lukę rynkową. Takim przykładem jest zawód behawiorysty zwierząt. Popularna tresura została zastąpiona podejściem, w którym nacisk kładziony jest na zrozumienie mechanizmów zachowań psów i kotów. Specjalista skupia się na pracy ze zwierzętami problemowymi i leczeniem na przykład ich stanów lękowych.

Innym tego typu zawodem jest trener zdrowego stylu życia. Specjaliści w tym zakresie mogą opiekować się swoimi podopiecznymi, rozpisując treningi personalne, układając diety i wykonując masaż sportowy.

Stare profesje w nowym wydaniu

Są zawody, które mimo wszystko nie znikną z rynku pracy. Ulegają one jednak zmianom – tak, aby dopasować się do aktualnych trendów. Przykładem jest tutaj profesja księgowego. Bardzo wielu przedsiębiorców, zwłaszcza z sektora mikro, małych i średnich firm nie zatrudnia na etat. Korzystają oni z usług zewnętrznego biura rachunkowego. Podmioty te, aby utrzymać konkurencyjność, muszą zapewniać wysoki poziom merytoryczny usług, wyróżniać się terminowością i korzystać z nowoczesnych oprogramowań. Klienci często oczekują podglądu do swoich rachunków w czasie rzeczywistym. Zawód księgowego wciąż wybierany jest chętniej przez kobiety. Są to jednak pracownice, które dysponują szeroką wiedzą i umiejętnościami z zakresu przepisów oraz z obsługi komputera i odpowiednich systemów.

Jak pokazują trendy rynkowe, warto szukać pracy, która zagwarantuje możliwość rozwoju. Nieustanne inwestowanie w wiedzę i swoje umiejętności pomaga w uzyskaniu statusu specjalisty. Niezależnie bowiem od branży i upływu czasu osoby, które są ekspertami w danej dziedzinie, będą mogły swobodnie poruszać się po rynku pracy.

2017-12-14 11:42:52 |

facebook sledzik gg

Komentarzy: 0 dodaj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Bądz pierwszy, wyraź swoją opinię!