Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.

Pogoda:  -2 °C, 14 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
" Nic bardziej nie czyni człowieka tchórzliwym i pozbawionym sumienia niż chęć podobania się wszystkim" [M. Ebner-Eschnbach]

PIT-38 - dla kogo i do kiedy w 2018 roku ?

PIT-38 - dla kogo i do kiedy w 2018 roku ?

PIT-38 to druk, który należy złożyć w celu rozliczenia przychodów kapitałowych. Tak jak w przypadku bardziej popularnych druków 37 i 36, należy go złożyć do końca kwietnia roku następującym po roku rozliczeniowym.

PIT-38 za rok 2017

PIT-38 muszą rozliczyć wszystkie osoby, które poza prowadzoną działalnością, czyli prywatnie, uzyskali przychody z tytułu odsprzedania:

  • papierów wartościowych,
  • pożyczonych papierów wartościowych (tzw. sprzedaż krótka),
  • pochodnych instrumentów finansowych oraz finalizacji praw, które z nich wynikają,
  • udziałów w spółkach, które mają osobowość prawną.

 

PIT-38 dotyczy także osób, które objęły udziały (akcje) w spółkach z osobowością prawną lub wkłady w spółkach za wkład inny niż pieniądze, jednak nie w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Jeżeli oprócz przychodów kapitałowych w ciągu roku 2017 osiągnęły także inne przychody, np. z tytułu umowy o pracę, muszą rozliczyć także inne odpowiednie formularze PIT. Nie trzeba druków wysyłać razem, jednak nie mogą być one złożone później niż do 30 kwietnia 2018 r. Za spóźnienie można otrzymać karę finansową.

 

Podstawa do rozliczenia PIT-38

Aby złożyć PIT-38 należy to zrobić na podstawie druku PIT 8C. Trzeba pamiętać, że jego brak nie zwalnia podatnika z obowiązku złożenia deklaracji. W takiej sytuacji najlepiej zgłosić w swoim Urzędzie Skarbowym brak druku i poprosić o kopię egzemplarza, który znajduje się w Urzędzie.

 

PIT-38 a koszty uzyskania

Warto pamiętać, że większość przychodów, które wykazuje się poprzez druk PIT-38,nie daje możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu. W tym przypadku nie ma założonej także kwoty wolnej od podatku, przez to trzeba zapłacić podatek nawet od najniższej kwoty przychodu.

 

PIT-38 przez internet

PIT-38, tak jak inne druki, można rozliczyć przez internet. Aby to zrobić wystarczy pobrać specjalny program do PIT lub wypełnić formularz online. To duże ułatwienie dla osób, którym wypełnianie rocznych deklaracji podatkowych sprawia trudności.

Programy do PIT-38 i innych deklaracji znacznie ułatwiają proces wypełniania deklaracji oraz minimalizują ilość czasu, która jest na to potrzebna, Dzięki temu, że program PIT prowadzi użytkownika krok po kroku, zmniejsza się także ryzyko popełnienia błędu. Nie trzeba także wiedzieć, w którym miejscu w samym formularzu należy wpisać odpowiednie pozycje, bowiem program PIT zadaje pytania, na podstawie których generuje później właściwy, już wypełniony druk PIT-38. Tak działa program PIT Pro 2017/2018 .

 

Na co zwrócić uwagę wybierając program do PIT-38 i innych druków?

Aby druk został wypełniony prawidłowo, należy wcześniej wybrać najlepszy program do PIT. Warto zwrócić więc uwagę, aby był on:

  • aktualny – z racji zmian w ustawach, bezwzględnie należy pilnować, aby każdego roku program był dostosowany do obecnych wymagań.
  • zgodny z wytycznymi Ministerstwa Finansów.
  • bezpieczny – w tym miejscu warto zwrócić uwagę na zabezpieczenia SSL, które chronią dane osobowe osób rozliczających się.

Jeżeli wcześniej przygotuje się sobie jeszcze swój numer PESEL lub NIP oraz wymagany druk PIT 8C, który jest niezbędny rozliczenia PIT-38, można mieć pewność, że uzupełnienie druku PIT-38 pójdzie szybko i sprawnie!

 

Źródło: Podatnik.Info

2017-12-07 09:11:22 | W.P.

facebook sledzik gg

Komentarzy: 0 dodaj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Bądz pierwszy, wyraź swoją opinię!