Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.
Reklama Lubliniec Info

Pogoda:  -2 °C, 9 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
""

Dyktando Niepodległościowe

Dyktando Niepodległościowe

Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” po raz pierwszy zostało zorganizowane dla uczniów województwa śląskiego dzięki inicjatywie dyrektora Zespołu Szkół im. św. Edyty Stein KSW w Lublińcu, pana Dariusza Przyłasa. Partnerem Dyktanda został Narodowy Bank Polski Oddział w Katowicach, a honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Śląski Kurator Oświaty. Dyktando było śląską edycją Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego, które w tym roku odbyło się po raz piąty.

Dyktando odbywało się w dwóch etapach: szkolnym i wojewódzkim.
W pierwszej edycji Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii” w województwie śląskim udział wzięły 93 placówki i 1878 uczniów. Do weryfikacji przesłano 704 prace w tym:
- 460 prac uczniów szkół podstawowych
- 130 prac uczniów klas gimnazjalnych
- 114 prac uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Do finału zakwalifikowano 140 uczestników, a ostatecznie udział w finale wzięło 105 osób.
Wojewódzka Komisja Konkursowa pod przewodnictwem pani Anity Imiołek – wizytatora delegatury KO w Częstochowie postanowiła przyznać wszystkim uczestnikom finału tytuł finalisty, zaś 37 uczestnikom tytuł laureata.
7 listopada 2017 roku w siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego oraz w Zespole Szkół Technicznych w Częstochowie odbył się etap wojewódzki V Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii” dla uczniów województwa śląskiego.

Tegoroczna edycja tego wyjątkowego projektu edukacyjnego przyciągnęła rekordową liczbę uczestników. Wykazali się oni nie lada znajomością ortografii, w zamian – dzięki tekstom dyktand - poznali niezwykłe fakty związane z odzyskiwaniem przez Polskę niepodległości, jak również sylwetki wielu wybitnych Polaków.

Pani Kurator Urszula Bauer w swoim przemówieniu, które wygłosiła w siedzibie Narodowego Banku Polskiego O/ Katowice zauważyła, że inwestycja w młodzież to naprawdę dobra lokata i cieszy się bardzo, że tylu młodych ludzi chętnie spróbowało swoich sił w potyczkach z ortografią i interpunkcją języka polskiego.

Uroczysta Gala wręczenia nagród Laureatom odbyła się w siedzibie Narodowego Banku Polskiego Oddział w Katowicach, w piątek 17 listopada br. o godzinie 12.00. Swoją obecnością zaszczycili nas:

Zastępca Dyrektora narodowego Banku Polskiego O/Katowice – pan Mariusz Siembiga, Śląska Kurator Oświaty – pani Urszula Bauer, Prezes Fundacji „Zawsze warto” pan Marek Wasiak, przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego O/Katowice – pani Agnieszka Bigaj oraz pan Bartosz Łuczywo, a także Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców – pan Dariusz Przyłas wraz z panią Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców O/Lubliniec - Renatą Sady.

Podczas Gali wręczono dyplomy oraz wspaniałe nagrody rzeczowe ufundowane przez NBP O/Katowice, Fundację „Zawsze warto” oraz Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców O/Lubliniec.

Następnie pan Dariusz Przyłas podziękował wszystkim osobom, które szczególnie przyczyniły się do zorganizowania Dyktanda Niepodległościowego dla uczniów województwa śląskiego wręczając podziękowania i tradycyjne, powstałe w pracowni ceramicznej Zespołu Szkół im. św. Edyty Stein KSW figurki aniołów.

Po części oficjalnej nauczyciele i opiekunowie zostali zaproszeni do sali konferencyjnej NBP, gdzie pani Agnieszka Bigaj przybliżyła metody pozyskiwania środków z Narodowego Banku Polskiego, a w tym samym czasie o zadaniach NBP oraz sposobach zabezpieczania znaków pieniężnych wszystkim uczniom – laureatom opowiedział pan Bartosz Łuczywo.

Po wykładach wszyscy uczestnicy Gali zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez firmę Janina Catering z Lublińca.
Katowicka Gala konkursowa minęła w radosnej atmosferze, a zadowolenie i duma widoczna na twarzach laureatów utwierdziła organizatorów w przekonaniu, że przystąpienie do Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii” dla uczniów województwa śląskiego było strzałem w dziesiątkę i na stałe wpisuje się do kalendarza imprez.

H.Krupa
A.Jaźwińska

2017-11-20 12:19:11 |

facebook sledzik gg

Zobacz nasze galerie
Dyktando Niepodległościowe
więcej

Komentarzy: 0 dodaj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Bądz pierwszy, wyraź swoją opinię!