Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.
Reklama Lubliniec Info

Pogoda:  -7 °C, 19 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
" Staraj się zawsze być pożytecznym, lecz nigdy niezastąpionym." [M.Eibner-Eschenbach]

Prowadzisz cudze auto bez OC? Narażasz się na milionowe kary!

Prowadzisz cudze auto bez OC? Narażasz się na milionowe kary!

Jeśli zdarza Ci się prowadzić cudze auto, przed rozpoczęciem podróży sprawdź, czy pojazd ten posiada ważne ubezpieczenie OC. Dlaczego? Brak aktualnej polisy może Cię narazić na ogromne wydatki.

Zgodnie z danymi Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, około 110 tys. spośród wszystkich zarejestrowanych w naszym kraju pojazdów nie ma ważnego ubezpieczenia OC. Szanse na to, że ktoś użyczy nam do użytku pojazd bez obowiązkowej polisy są wydają się więc niewielkie. Jednak konsekwencje spowodowania wypadku takim autem będą już ogromne.

W takim przypadku będziesz musiał, solidarnie z właścicielem pojazdu, ponieść finansowe konsekwencje za skutki kolizji. Jak duże mogą być to koszty? W skrajnych przypadkach mogą one przekroczyć aż 1 milion złotych! Co istotne, dotyczy to nie tylko samochodów osobowych, lecz również motocykli, motorowerów czy ciągników rolniczych.

Wynika to z przepisów o regresie ubezpieczeniowym. W razie wypadku spowodowanego przez kierującego pojazdem bez ważnego ubezpieczenia OC, jego ofiary otrzymują odszkodowanie od wspomnianego już UFG. Następnie, Fundusz występuje o zwrot wypłaconej kwoty do posiadacza nieubezpieczonego. Jeśli w momencie wypadku nie kierowała nim inna osoba, wówczas także do kierowcy.

- Ważna polisa OC nie tylko umożliwia ofiarom wypadków uzyskanie odszkodowania. Jest także zabezpieczeniem majątku właściciela pojazdu. Brak ubezpieczenia OC i wynikające z tego konsekwencje mogą całkowicie zrujnować życie, powodując ogromne długi. Warto o tym pamiętać wsiadając za kierownicę każdego pojazdu nie tylko na terenie kraju, ale i poza jego granicami – radzi Urszula Borowiecka, ekspert mfind.pl

Tylko w 2016 roku UFG rozpoczął ponad 4 tysiące nowych spraw regresowych. W sumie prowadzonych jest około 16 tysięcy postępowań na łączną kwotę 211 mln złotych. Średnia wysokość regresu ubezpieczeniowego wynosi blisko 13 tys. złotych, czyli ponad 10-krotnie więcej, niż średnia cena ubezpieczenia OC. Ale zdarzają się regresy w wysokości przekraczającej nawet 1 mln złotych!

W 2013 roku rekordzista musiał zwrócić UFG aż 1,6 miliona zł. Jeszcze więcej miał do zapłacenia pewien kierowca, który autem bez polisy OC spowodował wypadek za granicą - jego dług wyniósł blisko 3 miliony złotych. Obaj mogli tego uniknąć - wystarczyło kupić ubezpieczenie OC. Gdzie szukać najlepszych ofert? W tym kalkulatorze ubezpieczeń samochodowych znajdziesz nie tylko najtańszą polisę OC, ale także ubezpieczenie AC najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.

2017-11-10 10:25:55 |

facebook sledzik gg

Komentarzy: 0 dodaj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Bądz pierwszy, wyraź swoją opinię!