Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.

Pogoda:  -7 °C, 19 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
" Staraj się zawsze być pożytecznym, lecz nigdy niezastąpionym." [M.Eibner-Eschenbach]

Kolektory słoneczne – oszczędność przez cały rok?

Kolektory słoneczne – oszczędność przez cały rok?

Zasada działania instalacji solarnej jest jasna: zamienia promieniowanie słoneczne na ciepło. To rozwiązanie ekologiczne, które pozwala wytworzyć ciepło najniższym kosztem, ograniczając pracę głównego źródła ciepła w domu. Jak jednak wygląda działanie kolektorów słonecznych w polskim klimacie, gdzie zima potrafi być wyjątkowa długa i pochmurna?

Jeśli rozważasz instalacje kolektorów słonecznych, na pewno zastanawiasz się, czy mogą przynieść oszczędności także zimą. Przede wszystkim z góry musisz założyć, że ich działanie w Polsce nie będzie równomierne, a efektywność będzie zależała od nasłonecznienia, czyli od tego, ile energii słonecznej dojdzie do powierzchni kolektora, oraz od usłonecznienia, czyli od tego ile będzie godzin słonecznych, kiedy słońce nie będzie zasłonięte chmurami.

Taki mamy klimat

W okresie letnim, czyli przez mniej więcej sześć miesięcy od kwietnia do września kolektory zbierają 2/3 rocznego nasłonecznienia. Pozostałą 1/3 zbierają w czasie miesięcy jesiennych i zimowych. Dlatego w zależności od liczby kolektorów i ich ustawienia można się spodziewać, że o ile latem uzyskana energia można nawet w całości wystarczyć na podgrzanie wody, o tyle zimą konieczne będzie jej dogrzanie inną metodą. To jednak wcale nie sprawia, że tego typu instalacja w Polsce jest nieopłacalna, wręcz przeciwnie!

Rok to nie tylko zima

Warto spojrzeć na dane całościowo. Można wówczas założyć, że roczne sumy napromieniowania to mniej więcej 1000 kWh/m2 (w zależności od regionu może to być 10 proc. więcej lub mniej). Oszczędności najlepiej liczyć w skali całego roku, a te mogą sięgać 60 proc. W nowym budownictwie, gdzie świetna izolacja sprawia, że wnętrza się aż tak nie wychładzają, koszty ogrzewania wody to jeden z większych wydatków. Zwłaszcza latem koszt pracy tradycyjnego kotła opalanego paliwem stałym jest dużo wyższy niż ogrzewania wody z pomocą kolektorów słonecznych, ponieważ kocioł ma długie przestoje a każdorazowy rozruch jest kosztowny. Wydatek na instalację solarną warto potraktować jak inwestycję. Ceny paliw będą rosły, a raz zainstalowane solary będą pracować wiele lat i w zależności od stosowanego w budynku paliwa zwrócą się w okresie od 4 do 10 lata, czyli jeszcze przed upływem gwarancji. A zyski dla środowiska naturalnego – bezcenne!

Sprawdź również: https://www.hewalex.pl/oferta/kolektory-sloneczne-i-osprzet

2017-11-06 08:53:07 | W.P.

facebook sledzik gg

Komentarzy: 0 dodaj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Bądz pierwszy, wyraź swoją opinię!