Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.

Pogoda:  1 °C, 8 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
" Być swoim własnym ministrem spraw wewnętrznych! " [Stanisław Jerzy Lec]

Zdolność kredytowa – czym dokładnie jest?

Zdolność kredytowa – czym dokładnie jest?

W kontekście zaciągania pożyczek i kredytów często możemy spotkać się z terminem „zdolność kredytowa”. Nie każdy z nas jednak wie, czym dokładnie ona jest i w jaki sposób wpływa na to, czy będziemy mogli otrzymać pożyczkę lub kredyt.

Żaden bank, a także instytucja pożyczkowa nie udzielają pożyczek i kredytów pochopnie – bez wcześniejszego sprawdzenia swojego klienta. Tutaj kluczowe znaczenie ma właśnie zdolność kredytowa. Możemy rozumieć przez nią możliwość do spłaty zaciągniętego kredytu lub pożyczki, a mianowicie kapitału wraz z kosztami (odsetkami, prowizją, innymi opłatami) we wskazanym terminie.

Analiza zdolności kredytowej składa się z dwóch części:
• ilościowej
• jakościowej

Wtedy, gdy analiza ta wykaże, że klient posiada dobrą zdolność kredytową, będzie on mógł otrzymać pieniądze. Warto przy tym wskazać, że analizy takie wykonują zarówno banki, jak i firmy pozabankowe oferujące chwilówki i inne pożyczki.

Analiza ilościowa zdolności kredytowej
W tym przypadku mówimy przede wszystkim o sprawdzeniu sytuacji finansowej klienta, a mianowicie uzyskiwanych przez niego dochodów, miesięcznych kosztów utrzymania, aktualnego zadłużenia – inne pożyczki, zadłużenie na karcie kredytowej, poręczenia.

Warto przy tym wskazać, że dla pożyczkodawców ważne jest też źródło dochodów – musi być ono legalne i pewne. Najwyżej oceniane są umowy o pracę na czas nieokreślony.

Analiza jakościowa zdolności kredytowej
Z kolei analiza jakościowa skupia się na sprawdzeniu danych mających na celu określenie skłonności klienta do wywiązywania się z obowiązków.

W związku z tym pod uwagę bierze się między innymi jej wiek, stan cywilny, status mieszkaniowy, wykształcenie, staż pracy, zawód, liczbę osób na utrzymaniu. Także duże znaczenie ma historia kredytowa, która sprawdzana jest w bazach, na przykład BIK – Biurze Informacji Kredytowej.

W przypadku pożyczek na mniejsze sumy, nie badanie zdolności kredytowej jest uproszczone – w dużej mierze bazuje na historii kredytowej, dlatego takie pożyczki możemy otrzymać nawet w kilkanaście minut! Możesz przeczytać dalej na stronie: prestamo rapido

2017-10-25 07:27:11 |

facebook sledzik gg

Komentarzy: 0 dodaj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Bądz pierwszy, wyraź swoją opinię!