Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.
Reklama Lubliniec Info

Pogoda:  -7 °C, 19 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
" Staraj się zawsze być pożytecznym, lecz nigdy niezastąpionym." [M.Eibner-Eschenbach]

Na czym można oszczędzić przy budowie domu?

Na czym można oszczędzić przy budowie domu?

Na samą myśl o budowie domu oddech przyspiesza, a myśli pędzą jak szalone. Pojawiają się pytanie i stres, czy wszystko będzie dobrze, czy sobie z tym dam radę. Później już jak sobie poradzimy z początkowymi wątpliwościami, pojawiają się kolejne. Myślimy: czemu to tyle kosztuje, czy nie da się na tym zaoszczędzić? No właśnie, jak to wygląda w praktyce?

Najważniejsza jest jakość

Tak naprawdę to da się zaoszczędzić na wszystkim, ale to nie o to tu chodzi, najważniejsze bowiem, aby owszem oszczędzać, ale nie kosztem jakości. W przeciwnym razie koszty przyszłej eksploatacji i wymiany wadliwych elementów mogę być o wiele wyższe, co mocno może zatrząsnąć naszym domowym budżetem. Pamiętajmy więc, aby podejść do tego zagadnienia rozsądnie.

Jaka działka?

Właściwie to na każdym etapie można sprawić, że ostateczny bilans będzie mniejszy. Już w fazie początkowej, czyli od zakupu działki możemy spełniać to postanowienie. Przede wszystkim wiedzmy, że uzbrojone działki budowlane, dodatkowo z planem zagospodarowania, to zawsze duży wydatek. Żeby zaoszczędzić, można zainwestować w grunt rolny, a później przekwalifikować go na teren pod budowę. Niestety, aby to zrobić, trzeba trochę się natrudzić, a i tak nie zawsze jest to możliwe. Jeśli więc się na to zdecydujmy, sprawdźmy wszystko dokładnie.

Tani i jakościowy projekt domu?

Kupno działki to jednak dopiero początek, bo równie zyskać, można wybierając projekt domu. Mamy do wyboru projekt gotowy, na przykład ze strony https://www.domoweklimaty.pl/ lub indywidualny, na specjalne zamówienie. Nietrudno tu zgadnąć, jaka opcja jest tańsza. Oczywiście warto zdecydować się na projekt gotowy, ale istotne, by dobrać odpowiedni i nie zadowalać się najtańszą opcją. Na szczęście firmy oferujące takie rozwiązania mają w swoim katalogu wiele domów w różnym stylu, więc każdy może dobrać coś odpowiedniego.

Ważne koszty budowy

Równie ważne są koszty związane z wyborem firmy wykonawczej, jak i zakupu materiałów budowlanych. Oczywiście nie można wybierać najtańszej firmy, powinniśmy tu jednak zdecydować się na “złoty środek” między ceną a marką danej firmy. Takie opinie znajdziemy w internecie, można też popytać znajomych, czy nie mieli do czynienia (lub ich znajomi) z firmą “X”, bo takie informacje z pierwszej ręki są najbardziej wiarygodne.

Oszczędność na materiałach również nie przejawia się w tym, aby kupować wszystko, co najtańsze. Po prostu czasami można kupić coś tańszego (jeśli dany element nie jest tak istotny), a czasami nie można oszczędzać (na przykład kupując drzwi zewnętrzne, instalując przyłącza czy ocieplając dom).

W każdym z zaprezentowanych tu etapów są możliwości, aby ostateczne koszty były niższe. Niech jednak niska cena nas nie zaślepi, bo oszczędności na wszystkim to niepewna inwestycja w przyszłości.

2017-10-18 13:06:13 |

facebook sledzik gg

Komentarzy: 0 dodaj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Bądz pierwszy, wyraź swoją opinię!