Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.

Pogoda:  -3 °C, 18 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
" Mówi się trudno i płynie się dalej. {...} Rybka umie pływać, dopóki jest żywa. "

Pijany poszkodowany a odszkodowanie z OC

Pijany poszkodowany a odszkodowanie z OC

Ubezpieczenie OC to polisa wyjątkowa pod wieloma względami, także pod względem warunków pozwalających na uzyskanie odszkodowania. Jeśli poszkodowany w wypadku był nietrzeźwy, nie musi automatycznie zostać pozbawiony prawa do otrzymania pieniędzy z polisy. Musi jednak liczyć się z tym, że kwota uzyskanego odszkodowania może zostać pomniejszona.

tan poszkodowanego a wypadek

Jeśli po zdarzeniu okaże się, że poszkodowany w chwili wypadku był pijany, nie musi on zostać automatycznie pozbawiony prawa do przysługującego mu odszkodowania. Ubezpieczyciel jest jednak upoważniony do pomniejszenia należności, jeśli uzna, że nietrzeźwość ofiary wypadku przyczyniła się bezpośrednio do zaistniałej sytuacji albo do zwiększenia rozmiaru powstałych w wyniku zdarzenia szkód. Takie przyczynienie się poszkodowanego do zaistniałej sytuacji powinno zostać określone przez ubezpieczyciela w formie procentowej – o taki sam procent zostanie następnie pomniejszone ostateczne odszkodowanie. Oznacza to, że ubezpieczyciele będą starali się jak najwyżej ocenić przyczynienie się poszkodowanego do powstałych szkód, a tym samym wypłacić mu jak najmniejszą ilość pieniędzy. Poszkodowany jest jednak w korzystnej sytuacji - ciężar udowodnienia związku między stanem nietrzeźwości a wypadkiem będzie bowiem należał do towarzystwa ubezpieczeniowego. Tym samym w przypadku zbytniego pomniejszenia ubezpieczenia, poszkodowanemu przysługuje prawo do złożenia odwołania i uzyskania większej kwoty.

Pijany kierowca jako poszkodowany

Te same zasady znajdują zastosowanie w przypadku, gdy poszkodowanym w wypadku był pasażer, jak i gdy okazał się nim pieszy czy kierowca. Co prawda prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, jeśli jednak osoba pijana prowadziła pojazd zgodnie z przepisami i to nie z jej winy powstała szkoda, ponosi jedynie niewielką część winy za zaistniałe zdarzenie. Otrzyma więc przynajmniej część odszkodowania przysługującego jej zgodnie z ubezpieczeniem. Jednocześnie zostanie jednak oczywiście ukarana za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości zgodnie z przepisami kodeksu karnego, tłumaczy redaktor strony odszkodowaniepowypadkowe.pl.

Pijany pieszy na jezdni

W przypadku, gdy poszkodowanym jest pijany pieszy, który wtargnął na jezdnię, również ma on prawo do otrzymania świadczenia od ubezpieczyciela. Stan nietrzeźwości w żaden sposób nie wpływa bowiem na to, że takiemu pieszemu przysługuje odszkodowanie z tytułu polisy OC. W sytuacji wtargnięcia na jezdnię stopień przyczynienia się ofiary do powstałej szkody może jednak zostać oceniony bardzo wysoko i w konsekwencji spowodować pomniejszenie odszkodowania nawet o 70%. Ostateczny procent również w tym przypadku jest jednak ustalany indywidualnie dla każdego zdarzenia. Ubezpieczyciel musi wziąć pod uwagę takie czynniki jak dokładne miejsce wtargnięcia pieszego na jezdnię oraz zachowanie kierowcy w momencie zdarzenia. W przypadku, gdy poszkodowanym jest właśnie pijany pieszy, warto więc powalczyć o to, by odszkodowanie zostało pomniejszone w jak najmniejszym stopniu.

2017-10-17 11:04:42 |

facebook sledzik gg

Komentarzy: 0 dodaj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Bądz pierwszy, wyraź swoją opinię!