Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.

Pogoda:  -1 °C, 8 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
" Nie znam większego poświęcenia niż podanie ręki człowiekowi, który całkowicie upadł na duchu. " [Mikołaj Gogol]

Jak zatroszczyć się o serce?

Jak zatroszczyć się o serce?

Serce to jeden z najważniejszych narządów w ciele człowieka, dzięki niemu utrzymany jest prawidłowy przepływ krwi przez tkanki. Jego wpływ i znaczenie dla całego organizmu jest nie do przecenienia, a więc zawsze powinniśmy dbać, by był w jak najlepszej kondycji. Co jednak zrobić, aby tak było? O czym pamiętać? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Bądź aktywny!

Bardzo ważny jest systematyczny trening, który podwaja sieć naczyń krwionośnych, a także zwiększa ich przekrój. To sprawia, że więcej bogatej w tlen krwi jest w stanie docierać do serca. Aktywność więc nie tylko wzmacnia serce, poprawiając jednocześnie nasze samopoczucie, ale też ogranicza działanie różnych przypadłości: obniża cholesterol i cukier we krwi, zmniejsza też ciśnienie tętnicze. Zdrowe serce to więc korzyści dla całego ciała, a także dla psychiki, bo przecież jak mówi znane przysłowie: “w zdrowym ciele zdrowy duch”.

Odżywiaj się zdrowo!

Aktywność jest podstawą, aby w ogóle czuć się lepiej, mieć większe zadowolenie z życia. Jej doskonałym uzupełnieniem jest odpowiednie odżywianie. Jak mieć zdrowe serce? Powinniśmy ograniczyć sól, gdyż źle wpływa na procesy przemiany materii, a to wiąże się nieuchronnie z rozwojem nadciśnienia tętniczego. Nie trzeba nawet dodawać, że ma to negatywne oddziaływanie nie tylko na serce, ale i na cały układ krwionośny. Oczywiście, nie musimy całkowicie odstawiać soli, ale warto ją ograniczyć do 5-6 g dziennie.

Ważne są też minerały, szczególnie magnez, który znajdziemy w takich produktach jak śliwki czy orzechy włoskie. Magnez zapewnia sercu energię konieczną do lepszej, wydajniejszej pracy. Godny polecenia jest też potas (ziemniaki, awokado, buraki), który obniża ciśnienie tętnicze krwi.

A może specjalna dieta?

Jak już jesteśmy przy temacie odżywiania, to warto omówić ciekawą dietę, która pomaga zachować serce w bardzo dobrej kondycji. Dieta dash odnosi się do tego, co już napisaliśmy, m.in. do ograniczania spożycia soli. Co jeszcze proponuje? Zachęca, by zamienić białe pieczywo na chleb razowy, a makaron na brązowy ryż. Proponuje zwiększenie ilości warzyw w codziennej diecie, to samo zresztą dotyczy owoców, polecane są więc jabłka, maliny czy jagody. Z kompletną dietą można się zapoznać pod adresem
http://dbamoserce.pl/dieta-dash-jak-jesc-by-wspierac-serce/

Oczywiście zapobieganie chorobom serca to domena lekarzy i to do nich należy się zgłaszać w takich sytuacjach, niemniej są naturalne sposoby, które wspomagają lepsze działanie organizmu, w tym serca. Warto o tym pamiętać, by cieszyć się lepszą kondycją każdego dnia, bo nie ma nic ważniejszego niż zdrowie.

2017-09-26 11:25:38 |

facebook sledzik gg

Komentarzy: 0 dodaj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Bądz pierwszy, wyraź swoją opinię!