Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.

Pogoda:  -3 °C, 12 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
" Nie targuj się o ryby, których jeszcze nie złowiłeś." [Mądrość chińska]

Jak wybrać odzież do biegania?

Jak wybrać odzież do biegania?

Nie od dziś wiadomo, że za naszą efektywność i komfort w trakcie treningu w znacznej mierze odpowiada wygodny strój. Crossfiter nie mógłby dawać z siebie stu procent, gdyby coś krępowało jego ruchy. Na siłowni trudno byłoby korzystać z maszyn bez dobrze dopasowanych, długich legginsów. Pływak nie biłby swoich życiowych rekordów, gdyby nie miał na sobie odpowiedniej wielkości stroju kąpielowego. Zastanawiasz się, co jest wyznacznikiem dobrej odzieży do biegania?

Jak wybrać odzież do biegania?

Uprawianie joggingu sukcesywnie zyskuje sobie coraz większą ilość fanów. Biegamy w różnym tempie, na różnych szerokościach geograficznych, z odmienną regularnością oraz czasem odbywania treningów. Łączy nas jednak miłość do sportu, który nie należy do kosztownych czy zbyt wymagających. Z czasem wypracujesz sobie świetną kondycję. Twoje mięśnie uwidocznią się i będą silniejsze. A umysł uwolni się od barier. Aby jednak zyskiwać coraz lepsze rezultaty, bić swoje rekordy, a przede wszystkim czuć się komfortowo w trakcie każdego biegu, niezbędny jest odpowiednio dobrany strój do biegania. Jego dopasowanie pozwoli na bieg na 100 procent naszych możliwości bez odczuwania dyskomfortu. Zatem: Jak wybrać odzież do biegania? Oto kilka podstawowych zasad!

Rozmiary

Pierwszą, a zarazem najważniejszą kwestią przy wyborze odzieży do biegania jest właściwe dopasowanie rozmiaru. Problem ujawnia się z reguły już przy decyzji dotyczącej butów – wziąć o rozmiar za duże, czy idealnie dopasowane? Podobnie dzieje się, gdy staniemy w przymierzalni z naręczem ubrań sportowych. Jedni uważają, że powinny one być lekko luźne, by zapewniać swobodę ruchu. Jednak każdy biegacz (nawet amator) powie ci, że ubranie za duże wcale nie pomaga w trakcie biegu, a wręcz może przeszkadzać. Przede wszystkim dlatego, że często zdarza nam się biec pod wiatr, a fruwające ubrania, które opadają z ramion czy zachodzą na oczy naprawdę nie są komfortowe. Jeśli więc pytamy o rozmiar, to zawsze o ten, który nosimy normalnie. Chyba, że po przymierzeniu okaże się, że rozmiarówka odzieży sportowej jest zaniżona lub zawyżona.

Elementy

Kolejny dylemat to ilość rzeczy, jakiej potrzebujemy do dobrych, efektywnych treningów. Niektórym wystarcza koszulka i spodenki, jednak jeśli myślisz o bieganiu na poważnie, to w twojej sportowej garderobie powinno znaleźć się jeszcze kilka dodatkowych elementów. Przede wszystkim inna odzież do biegania jest nam potrzebna latem, a zupełnie odmienna – zimą. Zatem warto inwestować w elementy stroju do biegania sezonowo. W porze wiosennej kupuj krótkie spodenki i tanki, zimą nie zapomnij o: legginsach, bluzie sportowej oraz kurtce przeciwdeszczowej.

Kroje

Skoro wiemy już, co trzeba kupić, by cieszyć się efektywnymi treningami biegowymi o każdej porze roku, to przyszedł czas na wybór krojów ubrań sportowych. W tym wypadku zawsze mamy dwie drogi – ubrania dopasowane i elastyczne lub luźne i swobodne. Czy jest jakaś reguła, która mówi, które fasony lepiej wpływają na nasz komfort podczas biegania? Zdecydowanie nie! Fasony odzieży biegowej to kwestia bardzo indywidualna. Wybieraj przede wszystkim takie, w których lepiej się czujesz. Jeśli czujesz się dobrze w jednych i w drugich, przemyśl, jak lubisz ubierać się na co dzień. Jeśli stawiasz na oversizowe ubrania, to prawdopodobnie nie będziesz cieszyć się wygodą, gdy na trening ubierzesz obcisłe legginsy i skąpy top!

Materiały

Dobry materiał na odzież sportową? To nie tylko bawełna, ale też poliester, poliuretan, elastan oraz techniczne tkaniny. Podstawowa zasada kupowania odzieży do biegania, to pożegnanie się ze stereotypem, że sztuczne włókna są gorsze! W przypadku ubrań sportowych to właśnie syntetyczne włókna sprawdzają się lepiej. Legginsy sportowe nie miałyby swojej charakterystycznej elastyczności, gdyby zostały wykonane z bawełny. Kurtka sportowa na deszcz prawdopodobnie po kilku minutach wchłonęłaby całą wodę, gdyby nie poliester, z którego zazwyczaj jest szyta. Zasada ta dotyczy wszystkich elementów odzieży do biegania, zatem naprawdę nie bój się, gdy w składzie materiału zobaczysz syntetyczne włókna. To jak najbardziej wskazane!

Technologie

Odzież i nowoczesne technologie? Te dwa pojęcia tylko z pozoru nie mają ze sobą nic wspólnego, jednak to właśnie marki sportowe udowadniają nam, że innowacyjne rozwiązania technologiczne mają swoje zastosowanie w szyciu odzieży do biegania. Pierwsze t-shirty Under Armour opierały się na technologii, która umożliwiała odprowadzanie wilgoci na zewnątrz i właśnie dlatego zdobyły one ogromną popularność wśród sportowców. Adidas ma swoją linię ubrań sportowych Climacool, która pozwala zachować optymalną temperaturę ciała niezależnie od warunków pogodowych czy intensywności treningu. Jako biegacz musisz wiedzieć, że odzież do biegania powinna być wyposażona w dwie technologie. W różnych markach mogą mieć różne nazwy, ale zawsze chodzić będzie o odprowadzanie wilgoci na zewnątrz oraz wentylację.

Pytanie o to, jak wybrać odzież do biegania spędza sen z powiek nie tylko początkującym biegaczom. Ubrania sportowe z sieciówek kuszą neonowymi kolorami i niską ceną. Pamiętajmy jednak, że design nie zawsze idzie w parze z funkcjonalnością, a cena jest wprost proporcjonalna do jakości. Wybierasz odzież do biegania? Stawiaj na rozwiązania, które zapewnią ci komfort podczas treningu! Z pewnością przełoży się na twoją efektywność i przyjemność czerpaną z aktywności fizycznej. Przeczytaj także poradnik o wyborze odzieży do biegania przygotowany przez up8.com.

2017-09-11 07:28:41 |

facebook sledzik gg

Komentarzy: 1 dodaj

Strój do biegania to ważna rzecz! Komfortowe bieganie, to lepsze efekty :)
2017-09-11 08:20:00 | Ania
więcej