Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.

Pogoda:  -1 °C, 12 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
" Nie targuj się o ryby, których jeszcze nie złowiłeś." [Mądrość chińska]

Dywany - o kobiercach perskich słów kilka

Dywany - o kobiercach perskich słów kilka

Dywany perskie należą do najcenniejszych kobierców, które, nader często, poza wartością użytkową, posiadają bardzo wysoką wartość kolekcjonerską. Co za tym idzie, ich cena może przyprawiać o zawrót głowy, a na ich zakup mogą sobie pozwolić tylko niektórzy. Nie da się jednak ukryć, że dywany takie, jak żadne inne potrafią ozdobić wnętrze i nadać mu niepowtarzalny klimat rodem z baśni z tysiąca i jednej nocy.

Dywany - historia

Jak wykazują badania, sztuka tkania dywanów rozwinęła się już przed naszą erą za sprawa koczowników, którzy wykorzystywali je w wielorakich celach: do ocieplania swoich namiotów, jako okrycie w czasie snu, jako siedzisko lub po prostu dla ozdoby. Nie da się jednak zaprzeczyć, że mistrzostwo w wytwarzaniu dywanów osiągnęli Persowie po części dzięki wsparciu władców, a po części dzięki dostępności surowców i lokalnej tradycji doceniającej zarówno rzemieślników jak i ich dzieła. Szacuje się, że obecnie Iran eksportuje ponad 72 mln dywanów rocznie, przy czym aż 70% tkanych ręcznie modeli pochodzi z tego regionu. O popularności tego rzemiosła świadczy też fakt, że do dziś w rejonie Kashan ponad 1/3 mieszkańców, głównie kobiet, zajmuje się wytwarzaniem dywanów. Umiejętność ta, począwszy od wykonywania krosien, projektowania, barwienia i przycinania aż po wiązanie węzłów, przekazywana jest od stuleci z pokolenia na pokolenia w stanie niemal niezmienionym. Ze względu na to oraz na niezwykłą finezję perskiej sztuki tkackiej w 2010 roku umiejętność ta została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Dywany perskie - precyzja wykonania

Dywany perskie to kategoria bardzo zróżnicowana, cechująca się bogactwem technik i stylów. Wyróżnia się między innymi tak zwane dywany miejskie, dywany plemienne i dywany wiejskie. Wszystkie te grupy łączy wykorzystanie charakterystycznego, asymetrycznego węzła zwanego farsibaff, który umożliwia uzyskanie większej gęstości tkania, a co za tym idzie, bardziej precyzyjnych wzorów. Barwienie dywanów, tak samo jak w dawnych wiekach, odbywa się przede wszystkim z zastosowaniem naturalnych barwników, w tym przypraw. Dywany perskie wytwarza się wyłącznie z najwyższej jakości wełny i jedwabiu, dzięki czemu uzyskuje się produkt końcowy o wysokiej wytrzymałości i wartości kolekcjonerskiej, która nie tylko nie maleje z czasem, ale nawet rośnie.

Dywany - jak wybrać

Kiedy planujemy kupić dywany, należy pamiętać przede wszystkim o jednej zasadzie: dywan dywanowi nie równy. Dokonanie właściwego wyboru wymaga sporej wiedzy i znajomości rynku. Jak informuje konsultant sklepu z dywanami Dywante, trzeba między innymi pamiętać, że obecnie terminem "dywany perskie" przyjęło się określać wszelkie dywany orientalne, a więc pochodzące zarówno z Bliskiego jak i z Dalekiego Wschodu, dlatego, aby uniknąć błędu, warto zawsze uważnie czytać metki. Ponadto powinno się zwrócić uwagę na szereg kryteriów takich jak gęstość splotu, ciężar, precyzja wykonania, rodzaj wzoru. Niemniej ważny jest też kolor - barwy jasne i wyraźne są trudniejsze do uzyskania, a co za tym idzie bardziej pożądane.

2017-08-10 11:47:34 | W.P.

facebook sledzik gg

Komentarzy: 0 dodaj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Bądz pierwszy, wyraź swoją opinię!