Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.

Pogoda:  5 °C, 15 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
" Dobro czy zło jako takie są równie rzadkie, jak czysta czerń czy biel w przyrodzie. " [Vincent van Gogh]

Bezpiecznie do Niemiec. Jak znaleźć autobus?

Bezpiecznie do Niemiec. Jak znaleźć autobus?

Busy do Niemiec z wielu miast Polski odjeżdżają parę razy na dzień. Nie ma też tygodnia, żeby media nie donosiły o jakimś wypadku z udziałem tych pojazdów. Czy to wina kierowców? A może aut? A może trochę odpowiedzialności spada też na pasażerów, którzy niefrasobliwie wybierają przewoźnika i ryzykują przy okazji własne bezpieczeństwo?

Dobry kierowca jest najważniejszy

Wielu przewoźników stosuje strategię najniższej ceny. To od razu wyklucza możliwość zatrudnienia najbardziej doświadczonych kierowców. A przecież busy jeżdżą w każdą pogodę: skwar, śnieg, mgła i również w nocy. To trudne warunki i nie każdy sobie z nimi poradzi. Sam fakt, że kierowca dostał prawo jazdy, nie znaczy jeszcze, że jego umiejętności są wystarczająco duże.

Doświadczony kierowca jednak ma swoje oczekiwania finansowe. Przewoźnicy, którym zależy na utrzymaniu jak najniższej ceny, nawet tutaj – choć to z perspektywy innych wydatków koszt niewielki – będą szukali oszczędności. Nie od dziś jednak wiadomo, że bezpieczniejszy jest pasażer, który jedzie kiepskim autem z dobrym kierowcą, niż odwrotnie: dobre auto, zły kierowca.

Komfort to też bezpieczeństwo

Głównie dzięki niemieckim policjantom polscy przewoźnicy zrozumieli, że stan techniczny nie jest obojętny dla bezpieczeństwa. Na stronie piatkabus.pl/ można podejrzeć, jak wyglądają dobre, nowoczesne busy. Są wyposażone w zaawansowane systemy bezpieczeństwa i komfortu, ponieważ dzięki temu jedzie się wygodniej, a i kierowca, i pasażerowie, nie męczą się tak w drodze.

Komfortowe busy mają dobrze dobrane zawieszenie, które zapewnia optymalną przyczepność, są ekologiczne, mniej awaryjne. To ważne, ponieważ część wypadków jest spowodowana losowymi zdarzeniami na trasie. Lepiej wyposażone busy (z pasami i systemami bezpieczeństwa) zmniejszają ryzyko obrażeń u pasażerów.

Sprawdzaj politykę firmy!

Mimo że za to grożą spore kary, to wciąż są przewoźnicy, którzy nie dbają o styl jazdy kierowców. Mało tego – w niektórych firmach presja na „trafienie w okienko czasowe” jest tak duża, że właściciele firm wręcz zachęcają kierowców do przekraczania prędkości. Wciąż też zdarzają się pojedyncze przypadki, w których z braku miejsca pasażer jedzie na stopniu albo na podłodze w busie.

To absolutnie niedopuszczalne, bo w razie wypadku utrata licencji czy kara finansowa jest naprawdę najmniej bolesną ze wszystkich konsekwencji. Jednak niektórzy pasażerowie w imię niższych cen są gotowi się godzić na takie warunki. Jest taniej. Zgoda. Ale czy cena tych oszczędności nie jest za niska? Policja nie ma możliwości kontrolowania wszystkich busów. Przewoźnicy mają różne podejście. Pasażer jednak powinien wybierać tych, którzy przede wszystkim dbają o bezpieczeństwo, a dopiero na drugim miejscu o kasę.

2017-09-20 11:45:30 |

facebook sledzik gg

Komentarzy: 0 dodaj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Bądz pierwszy, wyraź swoją opinię!