Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.

Pogoda:  1 °C, 17 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
" Trudności są po to, by sobie z nimi radzić, a nie po to, by się wycofać."

Zaraza ziemniaka – objawy i zwalczanie

Zaraza ziemniaka – objawy i zwalczanie

Co roku wiele chorób dotyka i trawi uprawy ziemniaków, osłabiając te rośliny i znacząco zmniejszając ich plony. Do najgroźniejszych chorób, jakie mogą pojawić się na polu z ziemniakami, należy zaraza ziemniaka. Jak ją rozpoznać i w jaki sposób zwalczać? Przydatne informacje w tym temacie znajdują się w poniższym poradniku.

Co to jest zaraza ziemniaka?

Zaraza ziemniaka to bardzo groźna choroba grzybowa, spotykana przede wszystkim w uprawach ziemniaków, ale dotykająca również pomidory, a czasami również i inne rośliny z rodziny psiankowatych (do której należą właśnie ziemniak i pomidor). Choroba ta poraża wszystkie części ziemniaka: zarówno nadziemne, jak i wydobywane spod ziemi bulwy. Jagody ziemniaka zarażane są w kontakcie z częściami nadziemnymi ziemniaka, na których to występują zarodniki zarazy ziemniaka.

 

Zaraza ziemniaka: objawy

Aby móc ustrzec się przed rozwojem tej choroby grzybowej, należy poznać objawy zarazy ziemniaka. Chorobę tę można poznać po wodnistych plamach pojawiających się na brzegach liści. Początkowo są one barwy żółtej, ale z czasem zmieniają swój kolor na brunatny. Wraz ze zmianą barwy plamy powiększają się.

Zaraza ziemniaka doskonale rozwija się w warunkach wilgotnych. Wówczas na spodniej stronie liści pojawia się biały nalot, który wraz z postępującą chorobą poraża również wierzchnią część liści oraz łodygi.

Jagody ziemniaka mogą być porażone w czasie wykopków. Na tej części ziemniaka zaraza ziemniaka objawia się dopiero w czasie przechowywania. Symptomy zarażenia zarazą ziemniaka są takie same dla bulw ziemniaka, jak i owoców pomidora: na jagodach występują szare plamy i wgłębienia, które następnie zaczynają gnić.

 

Dlaczego zaraza ziemniaka jest taka groźna w ostatnich latach?

Patogeny niektórych chorób zmieniają się dość intensywnie na przestrzeni lat, przez co stają się jeszcze bardziej niebezpieczne, a ich zwalczanie staje się koniecznością. Tak właśnie dzieje się w przypadku zarazy ziemniaka, której patogeny w dzisiejszych czasach dużo lepiej przystosowują się do warunków pogodowych niż kiedyś. Rozwijają się dobrze zarówno w temperaturze niskiej, jak i wysokiej. Poza tym powstaje większa ilość zarodników chorobowych, które do tego cechują się lepszą przeżywalnością po przedostaniu się na jagodę ziemniaka.

Nabranie takich cech przez zarazę ziemniaka może skutkować wcześniejszym występowaniem choroby (nawet w maju, podczas gdy zazwyczaj pojawia się ona w lipcu lub sierpniu) oraz ostrym i krótkim przebiegiem. Tym bardziej ochrona upraw ziemniaka przed zachorowaniem i ewentualne późniejsze zabiegi interwencyjne są kluczowe dla utrzymania wysokiej jakości zdrowego i obfitego plonu.

 

Zwalczanie zarazy ziemniaka: czym pryskać?

W przypadku zwalczania chorób tak groźnych jak zaraza ziemniaka, potrzebne są środki ochrony roślin o sprawdzonym działaniu, dające gwarancję pełnej ochrony uprawy przed patogenem. Środki takie powinno się stosować zapobiegawczo, a jeśli wymagane jest stosowanie interwencyjne, fungicydy takie powinny działać szybko. Czym więc pryskać uprawę, aby zwalczyć zarazę ziemniaka?

 

Firma Syngenta proponuje fungicyd Carial Star 500 SC, spełniający wszystkie powyższe kryteria. Działa on niemal natychmiastowo – już po 15 minutach od użycia chroni i leczy opryskaną uprawę. Ma działanie wgłębne, powierzchniowe i systemiczne. Fungicyd Carial Star zawdzięcza swoją skuteczność połączeniu starannie dobranych składników czynnych. Do tego ma krótki okres karencji, dzięki czemu jest on całkowicie bezpieczny w stosowaniu.

Co więcej, Carial Star 500 SC zwalcza nie tylko zarazę ziemniaka. Jest również niezwykle skutecznym pogromcą innej groźnej choroby ziemniaka – alternariozy – co czyni go bardzo ekonomicznym zakupem i bardzo dobrą inwestycją.

2017-08-08 09:29:43 | W.P.

facebook sledzik gg

Komentarzy: 0 dodaj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Bądz pierwszy, wyraź swoją opinię!