Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.
Reklama Lubliniec Info

Pogoda:  1 °C, 7 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
" I tylko jedno może unicestwić marzenie - strach przed porażką." [Paulo Coehlo]

Ranking bogactwa gmin. Na którym miejscu znalazł się Lubliniec oraz pozostałe gminy z powiatu?

Ranking bogactwa gmin. Na którym miejscu znalazł się Lubliniec oraz pozostałe gminy z powiatu?

Gdzie są najbogatsze, a gdzie najbiedniejsze gminy, powiaty i województwa? Sprawdź wyniki i porównaj bogactwo samorządów w swoim regionie. Pismo samorządowe „Wspólnota” publikuje wyniki XVI edycji rankingu zamożności.

Do finansowej arystokracji możemy zaliczyć 43 gminy, których dochody w rankingu przekraczają 5000 zł na mieszkańca. Są rozrzucone w różnych województwach po całym kraju, ale bez trudu można je zidentyfikować w jednej z trzech grup:

– obszary metropolitalne (Warszawa, Sopot) i zamożna strefa podmiejska (7 gmin wokół Warszawy, ale także Suchy Las i Tarnowo Podgórne koło Poznania oraz Kobierzyce koło Wrocławia);

– gminy turystyczne, głównie nadmorskie (np. Rewal, Mielno, Ustronie Morskie, Krynica Morska, Dziwnów, Międzyzdroje, Łeba), ale także Karpacz w Karkonoszach;

– niewielkie gminy z surowcami naturalnymi (np. węglem brunatnym) i dużymi zakładami – w tej kategorii mieści się przynajmniej 15 zamożnych gmin. Najbardziej znanym przykładem jest Kleszczów, gdzie znajduje się kopalnia i elektrownia Bełchatów. Ale też trzy sąsiadujące z Kleszczowem gminy w woj. łódzkim, kilka gmin w Zagłębiu Miedziowym, Puchaczów (kopalnia węgla), Sitkówka-Nowiny (cementownia), dwie gminy w zagłębiu węgla brunatnego koło Konina i Turka i kilka jeszcze innych.

Na przeciwnym biegunie mamy 133 gminy z dochodami poniżej 2300 zł na mieszkańca. Absolutnym rekordzistą jest woj. lubelskie, z którego pochodzi ponad jedna trzecia gmin zaliczanych do tej najbiedniejszej grupy (47, z tego 42 wiejskie). Na dalszych miejscach są inne województwa Polski Wschodniej – podkarpackie (16 gmin), świętokrzyskie (15 gmin) i podlaskie (12 gmin).

Powiat Lubliniecki w rankingu:

miejsce/miejscowość/województwo/zamożność w 2016 na 1 mieszkańca w zł

Miasta Powiatowe:
1. Polkowice (dolnośląskie) 5 647,29
46. Lubliniec (śląskie) 3 040,33 (awans z 82 miejsca do roku poprzedniego)

Gminy wiejskie:
1. Kleszczów (łódzkie) 40 470,43
87. Boronów (śląskie) 3 728,88
205. Herby (śląskie) 3 183,05
399. Ciasna (śląskie) 2878,01
445. Kochanowice (śląskie) 2 845,55
481. Pawonków (śląskie) 2 818,96
845. Koszęcin (śląskie) 2 634,80

Inne miasta:
1. Krynica Morska 14 089,00
198. Woźniki 2 852,53

Powiaty:
1. Przysuski (mazowieckie) 1342,14
48. Lubliniecki (śląskie) 850,06

Metoda rankingu
Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu. Pominęliśmy wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie  intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje takie mają chwilowy, za to bardzo silny wpływ na dochody. Wysoka dotacja potrafi  wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to
awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności. Uwzględnienie tylko dochodów
własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu (zamożność).
Jak w ubiegłych latach dochody do budżetu zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwane janosikowe. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej). Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków. Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej.

Wspólnota

2017-08-02 13:11:10 | Wspólnota

facebook sledzik gg

Komentarzy: 0 dodaj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Bądz pierwszy, wyraź swoją opinię!