Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.
Reklama Lubliniec Info

Pogoda:  0 °C, 4 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
" Całe prawdziwe życie jest spotkaniem." [Martin Buber]

Zabawka nie dla wszystkich

Zabawka nie dla wszystkich

Jak pokazuje doświadczenie i ilość doniesień medialnych o wypadkach przy użyciu wiatrówki, ten rodzaj „zabawki” jest bardzo groźny w rękach nieodpowiedzialnych ludzi. Zbyt często dochodzi do strzelania do ludzi lub zwierząt, a na dobrą sprawę sprawcy nie zdają sobie sprawy, że skutki takiej zabawy mogą być bardzo groźne. Na szczęście sądy coraz częściej decydują się karać tego typu przestępstwa. Największym problemem jest to, że w Polsce nikt nie prowadzi rejestru sprzedaży wiatrówek, w związku z tym nawet nie wiadomo, ile ich jest na rynku. I oczywiście jakiej są jakości.

Pomysł na strzelanie

Wielu naoglądało się zbyt dużo gangsterskich filmów, w których faceci w czerni biegają po mieście i strzelają do swoich przeciwników. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu na podwórka z patykami udającymi broń wybiegali miłośnicy „Czterech pancernych i psa”, a każdy chciał być którymś z dzielnych Polaków. Potem przychodziła pora na strzelanie do puszek z wiatrówki oczywiście w lesie lub na działce, ponieważ profesjonalnych strzelnic nie było. I tak ta tęsknota za bronią przenosi się z pokolenia na pokolenie, a często znajduje ujście w zakupie wiatrówki. Na ile sama inwestycja i korzystanie z tego rodzaju zabawki nie zawsze bywa bezpieczne. Ciekawostką jest, że wiatrówka jest jednym z hitów prezentów komunijnych.

Po pierwsze i po drugie bezpieczeństwo

Według polskiego prawa wiatrówki nie są bronią, pomimo tego, że w jakiś sposób moglibyśmy je tak określić. Dostępność (pomimo różnych projektów ograniczeń) też jest bardzo duża. Warto poczytać na http://1rblog.pl/jaka-wiatrowka-jest-najlepsza-ranking-poradnik/ , czego absolutnie robić nie wolno. Po pierwsze, zakazane są polowania, a raczej powinniśmy napisać kłusownictwo – bo tak określa się zabijanie zwierząt poza terenami łowieckimi. Poza aspektami moralnymi, ponieważ broń myśliwska jest kalibrowana w taki sposób, by zabić a nie okaleczyć, warto przemyśleć kwestie pozbawienia wolności na 5 lat. W takich sprawach prawo jest dosć restrykcyjnie przestrzegane.

Poza tymi przypadkami warto skupić się na tym, co najbardziej nas dotyka. Pamietajmy, że wiatrówką można zrobić komuś krzywdę – na trwałe okaleczyć lub nawet zabić. W związku z tym powinniśmy brać odpowiedzialność za swoją broń i śrut. Wszelkie wypadki, nieupoważnione użycie wiatrówki przez osoby trzecie czy też wtargnięcie kogoś na strzelnicę wynikają z naszego niedopatrzenia i to my będziemy ponosić konsekwencje i prawne, i moralne. Nie piszemy tutaj oczywiście o celowym strzelaniu do innych, ponieważ takie zachowanie zasługuje na najwiekszą krytykę.

2017-07-26 06:49:47 |

facebook sledzik gg

Komentarzy: 0 dodaj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Bądz pierwszy, wyraź swoją opinię!