Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.
Reklama Lubliniec Info

Pogoda:  0 °C, 4 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
" Całe prawdziwe życie jest spotkaniem." [Martin Buber]

Co zrobić, żeby odzyskać pieniądze za skradzione materiały budowlane?

Co zrobić, żeby odzyskać pieniądze za skradzione materiały budowlane?

Budowa domu wiąże się z licznymi zagrożeniami w stosunku do osób na niej przebywających, jak i pozostawionego mienia. Dlatego warto posiadać odpowiednio dobraną polisę, aby otrzymać finansową rekompensatę za ewentualne straty, którego mogłyby spowodować zwiększenie planowanych wydatków na inwestycję.

Ci, którzy dopiero planują zamieszkanie w jednorodzinnym domu, zastanawiają się ile kosztuje wybudowanie własnej nieruchomości. Cena jest zależna od wielu czynników, jak lokalizacja działki, użyte materiały, powierzchnia domu i projekt.

Podobnie jest z ceną polisy dla budowanego domu – przyszły ubezpieczony najpierw określa parametry produktu pod kątem nieruchomości, jak i opcji samego ubezpieczenia, w tym umów dodatkowych (rozszerzeń) czy okresu trwania umowy.

Wybór ubezpieczenia to podstawa

Zakup polisy przeznaczonej dla domu w budowie jest prostszy niż się wydaje. Wystarczy skorzystać z wygodnego narzędzia, jakim jest porównywarka ubezpieczeń i określić wytyczne polisy – użytkownik otrzyma do 5 ofert zbliżonych zakresem, ale różnych pod względem ceny i może wybrać produkt, który jego zdaniem będzie najkorzystniejszy.

Warto, aby wybierając ubezpieczenie domu w budowie z www.ubezpieczeniemieszkania.pl kierować się kilkoma zasadami:

  • stworzyć własny profil klienta
  • zapoznać się z dokumentem OWU danego produktu,
  • wybrać odpowiednie rozszerzenia,
  • sprawdzić zakres umowy podstawowej,
  • przeanalizować rozdział na temat wyłączeń odpowiedzialności.

Koszt polisy dla budowanego domu nie jest wysoki. Zakładając, że inwestycja zamknie się w sumie 300 000 zł, średnia cena składki wyniesie 300 zł, a więc będzie to zaledwie 0,1% wartości całej budowy.

Przy czym należy tu zwrócić uwagę za roczny okres ważności takiej ochrony. Standardowo postawienie domu trwa dwa sezony, stąd łatwo wyliczyć, że ubezpieczenie powinno kosztować ok. 600 zł za ten okres – a jeśli w trakcie umowy właściciel domu uzyska odbiory techniczne i wprowadzi się do nieruchomości, polisę można przekształcić na ubezpieczenie domu, z zachowaniem terminu ochrony.

Pieniądze z polisy za kradzież z włamaniem

Samo posiadanie ubezpieczenia to jeszcze za mało, aby być spokojnym, że nic złego nie stanie na drodze do ukończenia inwestycji. Polisa dla domu w budowie jest produktem, który zawiera nieco mniej opcji niż w przypadku ubezpieczenia domu czy mieszkania.

W wersji podstawowej chronione są mury budowanego domu na wypadek zniszczeń spowodowanych przez zdarzenia losowe typu; huragan, pożar, zalanie, uderzenie pojazdu itp. Znacznie bardziej prawdopodobne jest jednak włamanie czy dewastacja albo zniszczenie przedmiotów znajdujących się w środku pomieszczenia.

Dlatego rozszerzenia, czyli umowy dodatkowe, są tak ważne przy wyborze polisy, np. z www.ubezpieczeniemieszkania.pl/oferty/ubezpieczenie-mieszkania-allianz, gdzie ubezpieczony ma do dyspozycji różne warianty:

  • kradzież (obejmuje stałe elementy oraz materiały budowlane i narzędzia, dom musi być w stanie surowym zamkniętym),
  • odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym (chroni osoby przebywające na terenie inwestycji na wypadek wyrządzonych przez nie szkód),
  • zdarzenia losowe (niektóre z nich jak zalanie czy powódź wymagają zawarcia dodatkowej umowy z ubezpieczycielem).

Odzyskanie pieniędzy za skradzione przedmioty, które znajdowały się na terenie budowanego domu jest uwarunkowane w dokumencie OWU. Nie są to wszystkie przedmioty, jak ruchomości w przypadku domu zamieszkanego, ale te związane z budową, czyli narzędzia i materiały budowlane. Poza tym dom w budowie musi znajdować się w stanie surowym zamkniętym. Oznacza to, że włamywacz musi najpierw sforsować przeszkodę w postaci zamkniętych drzwi czy okien, aby można było stwierdzić i włamanie, i kradzież.

Procedura odzyskania środków z polisy jest podobna jak w innych przypadkach – poszkodowany zgłasza do TU takie zdarzenie. Najszybszym sposobem jest wykorzystanie e-formularza zgłoszenia szkody dostępnego na stronie ubezpieczyciela i postępowanie zgodnie z otrzymanymi wskazówkami.

2017-07-14 11:11:26 |

facebook sledzik gg

Komentarzy: 0 dodaj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Bądz pierwszy, wyraź swoją opinię!