Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.

Pogoda:  -5 °C, 10 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
" Nic bardziej nie czyni człowieka tchórzliwym i pozbawionym sumienia niż chęć podobania się wszystkim" [M. Ebner-Eschnbach]

Opiekunka osób starszych - zawód z przyszłością

Opiekunka osób starszych - zawód z przyszłością

Gdy mówimy o zawodach z przyszłością, zwykle myślimy przede wszystkim o programistach oraz wszystkich tych osobach, które potrafią pracować z komputerem. Informatyzacja staje się przecież faktem i już dziś wiele czynności jest wykonywanych nie przez ludzi, ale przez maszyny, a w przyszłości ich liczba będzie tylko rosnąć. Coraz częściej jednym tchem z programistami wymienia się jednak także opiekunki osób starszych zwracając uwagę na to, że niedalekiej przyszłości będzie to zawód nie tylko szanowany, ale również dobrze płatny.

Z czego wynika zapotrzebowanie na opiekunki osób starszych?
Nie od dziś wiadomo, że przyrost naturalny na świecie jest bardzo nierównomierny. O ile na biednym Południu notuje się wysoką i bardzo wysoką dzietność, o tyle bogata Północ ma problem nawet ze średnią wynoszącą dwójkę dzieci w rodzinie. Już dziś głośno mówi się o problemie związanym z brakiem rąk do pracy, z roku na rok coraz silniej daje zaś o sobie znać kolejne nowe wyzwanie. Bogate społeczeństwa starzeją się. Odsetek seniorów nieustannie rośnie, a ponieważ postęp w medycynie wydłuża czas życia, systematycznie rośnie też liczba osób, których funkcjonowanie staje się zależne od pomocy z zewnątrz. Pomoc tą może zaoferować właśnie opiekunka osób starszych z ATERIMA MED, nic więc dziwnego, że osoby gotowe wykonywać ten zawód nie mają dziś problemu ze znalezieniem zatrudnienia.

Opiekunka – praca nie dla każdego?
Rosnące zapotrzebowanie na usługi świadczone przez opiekunki osób starszych ma także inne źródło. Mamy do czynienia z zawodem, który tylko pozornie wydaje się łatwy i nieskomplikowany. Zasad opieki nad seniorami można się nauczyć, problemem nie jest też opanowanie podstawowej wiedzy z zakresu pielęgniarstwa. Opiekunka musi mieć jednak również określone cechy charakteru i właśnie na tym etapie pojawiają się szczególnie poważne przeszkody.

Osoba, która zajmuje się seniorem, nie może wykonywać swojej pracy mechanicznie. Jej podopiecznym jest żywa osoba, która powierza jej swoje zdrowie i życie. Nie zawsze jest to również postać krystaliczna, z którą pracuje się przyjemnie, odporność psychiczna, konsekwencja, zdecydowanie i sumienność są więc cechami, bez których w tej pracy nie da się przetrwać nawet kilku tygodni. To właśnie dlatego nie każda osoba zastanawiająca się nad zawodem opiekunki, jest w stanie podołać stawianemu wyzwaniu. Z tego samego powodu też dobra opiekunka może liczyć na coraz większe korzyści.

Nowe wyzwania, nowe możliwości
Opiekunki osób starszych cieszą się coraz większym poważaniem, otwierają się przy tym przed nimi możliwości, o jakich wcześniej nie było mowy. Te wiążą się przede wszystkim z podejmowaniem pracy na zachodzie Europy, takie zatrudnienie z wielu względów jest bowiem atrakcyjniejsze niż praca w kraju. Na pierwszy plan wysuwają się w tym kontekście kwestie finansowe i nikogo nie powinno zaskakiwać to, że przywiązuje się do nich dużą wagę. Nie bez znaczenia jest jednak i to, że opiekunka osób starszych jest na Zachodzie osobą cieszącą się szacunkiem, a członkostwo naszego kraju w Unii Europejskiej sprawia, że jest też chroniona na rynku pracy w znacznie większym stopniu niż ma to miejsce w Polsce. Decyzja o wyjeździe z Polski nie jest łatwa, pociąga jednak za sobą szereg korzyści.

2017-07-07 09:16:08 |

facebook sledzik gg

Komentarzy: 0 dodaj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Bądz pierwszy, wyraź swoją opinię!