Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.

Pogoda:  -10 °C, 14 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
" Oswoić znaczy stworzyć więzy...Poznaje się tylko to, co się oswoi. "

Drewniana podłoga – jak ją pielęgnować?

Drewniana podłoga – jak ją pielęgnować?

Drewno to materiał nie tylko piękny, ale również trwały. Pamiętajmy jednak, że należy o niego dbać, aby móc w pełni cieszyć się znakomitymi właściwościami. Odpowiedniej pielęgnacji wymaga na przykład drewniana podłoga – narażona na zgubny wpływ czynników zewnętrznych. Oto kilka praktycznych, a zarazem skutecznych metod jej pielęgnacji!

Systematyczność

Aby cieszyć się nieskazitelną powierzchnią, o podłogę wykonaną z drewna należy stale dbać. Sporadyczne zamiatanie i niedbałe mycie przy zastosowaniu niewłaściwych środków – to podstawowe czynniki, które mogą sprawić, że deski zaczną matowieć i stracą swój niepowtarzalny wygląd.

Zamiatanie

Konieczne jest częste odkurzanie lub zamiatanie drewnianej podłogi. Ostre drobinki piasku czy małe kamyczki mogą bardzo szkodzić powierzchni, wbijając się w nią i pozostawiając trwałe ślady. Chcąc uniknąć nieefektownych zarysowań, starajmy się zamiatać podłogę z drewna, kiedy tylko możemy – nawet kilkakrotnie w ciągu dnia. Częstotliwość powinna być tym większa, im częściej poruszamy się po domu w butach, które nosimy również na zewnątrz.

Czyszczenie

Zamiatanie i odkurzanie to jednak nie wszystko. Ogromne znaczenie ma również mycie. Choć drewno ma właściwości antystatyczne (nie przyciąga kurzu), warto stosować różnorodne formy jego pielęgnacji. Zamiast mokrej ścierki starajmy się wykorzystywać dobrze wykręcony, zaledwie wilgotny mop. Niezmiernie ważny jest również wybór właściwych środków czyszczących. Uniwersalne specyfiki mogą bardzo szybko uszkodzić delikatną powierzchnię, ponieważ zawierają składniki, które skutecznie, a przy tym bezwzględnie usuwają zabrudzenia. Niewłaściwy skład może negatywnie wpływać na naturalny materiał. Najbezpieczniejsze rozwiązanie to stosowanie środków tworzonych z myślą o konkretnym rodzaju podłóg drewnianych. Wybierając określone specyfiki, kierujmy się również informacjami takimi jak np. rodzaj drewna czy metoda impregnacji.

Podłogi lakierowane a podłogi olejowane

Drewno zabezpiecza się najczęściej lakierem lub olejem. Powierzchnie lakierowanie są podatne na zarysowania, ale twarda warstwa lakieru skutecznie chroni drewno, które jest zabezpieczone przez poważniejszymi uszkodzeniami oraz przed wilgocią. Niektóre środki do pielęgnacji tworzą dodatkową warstwę ochronną na lakierze. Podłogi olejowane należy systematycznie… olejować, oczywiście stosując w tym celu specjalne preparaty. Dzięki regularnie wykonywanym zabiegom powierzchnia będzie zachwycać mimo upływu lat oraz bez względu na intensywność eksploatacji.

2017-06-28 09:05:41 |

facebook sledzik gg

Komentarzy: 0 dodaj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Bądz pierwszy, wyraź swoją opinię!