Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.

Pogoda:  -2 °C, 12 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
" Dobro czy zło jako takie są równie rzadkie, jak czysta czerń czy biel w przyrodzie. " [Vincent van Gogh]

Wymiana polsko-niemiecka w Gimnazjum nr 2

Wymiana polsko-niemiecka w Gimnazjum nr 2

„Machen wir die Welt ein Stückchen besser“ - Sprawmy aby nasz świat był odrobinę lepszy -pod takim hasłem odbyło się tegoroczne spotkanie młodzieży Gimnazjum nr 2 w Lublińcu z uczniami z Gymnasium am Burgwall z Treuenbrietzen. Spotkanie miało miejsce w malowniczej miejscowości Burg, położonej na terenie Spreewaldu (Brandenburgia). Burg to niewielkie miasteczko uzdrowiskowe, z przepięknymi rezerwatami przyrody i prawdziwymi basenami termalnymi (Spreewald Therme). Tereny te zamieszkuje duża liczba Łużyczan.

Uczniowie obydwu szkół mieli okazję spotkać się już po raz czwarty, aby wspólnie pracować nad nowym projektem, pogłębiać wzajemne relacje, przełamywać bariery językowe oraz powszechnie przyjęte stereotypy. Temat tegorocznego projektu związany był z ekologią i wykorzystaniem materiałów przeznaczonych do recyclingu. Podczas zajęć warsztatowych, dzięki kreatywności i pomysłowości uczestników wymiany, powstało wiele nowych i efektownych rzeczy takich jak doniczki, wazoniki, świeczniki torebki na prezenty a nawet kamizelka i plecak.

Z racji tego iż Spreewald w 1991 został uznany za Rezerwat Biosfery UNESCO, uczniowie Gimnazjum nr 2 mieli również okazję na niesamowite spotkanie z naturą. W czasie swojego pięciodniowego pobytu w Niemczech brali udział m.in. w zajęciach warsztatowych w rezerwacie przyrody, gdzie każdy uczestnik miał możliwość obcowania z naturą, wykorzystując zmysły smaku, węchu, słuchu i dotyku.

Spreewald zanany jest również ze swoich licznych i poplątanych dróg wodnych, kanały w wielu miejscach przecinają się i krzyżują się ze sobą. Niemiecka Wenecja, wodny labirynt, Wenecja Brandenburgii… należy przyznać, że Spreewald nazywany jest tak w pełni zasłużenie! Nasi uczniowie mieli okazję się o tym przekonać podczas dwugodzinnej wyprawy kajakowej z Spreehafen Burg. W czasie wyprawy można było delektować się naturą i podziwiać sielskie krajobrazy.

Nasza wizyta u sąsiadów to nie tylko spotkanie z przyrodą. Uczestnicy wymiany mieli również okazję zwiedzić stolicę Niemiec - Berlin, a także wejść i przekonać się, jak wygląda od środka niemiecki parlament - Bundestag.

Realizacja czwartego już polsko - niemieckiego projektu przyczyniła się znacznie do zwiększenia wśród uczniów motywacji do nauki języków obcych. Uczniowie pracując nad zadaniami projektowymi, nauczyli się brać odpowiedzialność za powierzone im zadania oraz pogłębili umiejętność pracy w zespole. Udział w projekcie pozwolił uczestnikom przełamać bariery komunikacyjne w kontaktach z obcokrajowcami, uczył ich otwartości, tolerancji i zrozumienia wobec innych narodowości. Dla nauczycieli zaangażowanych w realizację projektu stanowił źródło inspiracji i motywacji do dalszego działania.

Barbara Jonek i Karina Płotkowska

2017-06-22 20:47:51 | Gimnazjum nr 2 - Partner Lubliniec.Info

facebook sledzik gg

Zobacz nasze galerie
Sprawmy, aby nasz świat był odrobinę lepszy! Wymiana polsko-niemiecka w Gimnazjum nr2.
więcej

Więcej: edukacja * Gimnazjum nr 2 Lubliniec

Komentarzy: 0 dodaj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Bądz pierwszy, wyraź swoją opinię!