Zauważyliśmy, że używasz AdBlocka, prosimy o jego wyłączenie dla Portalu Lubliniec.Info.
Wtyczka nie wyświetla poprawie strony blokując m.in. zdjęcia.
Dzięki reklamom oglądasz ten serwis za darmo.

Pogoda:  -2 °C, 19 km/h , więcej
Złota myśl dnia:
" Mówi się trudno i płynie się dalej. {...} Rybka umie pływać, dopóki jest żywa. "

Długi, bezpieczny weekend

Długi, bezpieczny weekend

Przed nami długi weekend. Jak zwykle w takich dniach wzrasta natężenie ruchu na drogach. Nad bezpieczeństwem podróżujących czuwać będą policjanci z drogówki. Mundurowi przypominają także o właściwym zabezpieczeniu mieszkań i domów. Stosowanie zabezpieczeń technicznych i tzw. pomoc sąsiedzka może zapobiec niemiłym niespodziankom po powrocie z krótkiego wypoczynku.

Dziś po południu rozpocznie się długi czerwcowy weekend a co się z tym wiąże, na drogach pojawi się więcej samochodów. W tych dniach należy spodziewać się częstszych kontroli drogowych. Policjanci będą zwracać uwagę na stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia pasażerów. Nie będzie taryfy ulgowej dla piratów drogowych nie przestrzegających ograniczeń prędkości czy wyprzedzających "na trzeciego". Funkcjonariusze przeprowadzą też liczne kontrole stanu trzeźwości kierowców. Musimy jednak pamiętać, że nawet najlepiej zorganizowane i przeprowadzone działania policyjne nie są w stanie zapewnić każdemu bezpieczeństwa. To my sami musimy podnosić jego poziom przez kulturalną jazdę, zgodną z przepisami prawa. W Boże Ciało kierowcy musieli uzbroić się w cierpliwość i zachować szczególną ostrożność. Wychodzące z poszczególnych parafii procesje mogą powodować chwilowe utrudnienia na drogach. Policjanci będą zabezpieczali trasę przejścia wiernych i dbali o ich bezpieczeństwo.

Wyjeżdżasz? - Nie zapomnij zabezpieczyć mieszkania!

W ciągu najbliższych dni, wiele osób wybierze się w odwiedziny do najbliższych. Policjanci przypominają o właściwym zabezpieczeniu mieszkania. Nieobecność domowników może stanowić doskonałą okazję dla złodzieja. Policjanci przypominają, że w celu uniknięcia przykrej niespodzianki, wystarczy przestrzegać tylko kilku prostych zasad:

  •  nie zostawiać kluczy pod wycieraczką.
  • należycie zabezpieczyć drzwi i okna swojego mieszkania, załóżyć dobre zamki. Wskazanym jest zamontowanie domofonu albo też instalacji świetlnej lub elektronicznej podłączonej do sąsiadów (z wzajemnością). W przypadku domku jednorodzinnego, wykonać solidne (lecz przejrzyste) ogrodzenie, kup psa, załóż oświetlenie na podwórku.
  • zanotować na kartce lub w podręcznym kalendarzyku marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne (radio, telewizor, magnetowid, aparat fotograficzny, rower, itp.) Te, które nie posiadają numerów, oznacz swymi inicjałami lub np. numerem telefonu albo datą urodzenia (w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością).
  • sprawdzać tożsamość i wiarygodność obcych osób, przychodzących do mieszkania np. w sprawie odkupienia starych zegarów lub książek, naprawy kaloryferów. Nie wpuszczać bez uzasadnionych powodów nieznanych ci osób. Z policyjnych doświadczeń wynika, że prawie połowa kradzieży miała swój początek i źródło w nawiązywanych wcześniej tego typu kontaktach. Tacy niby-znajomi, nawet jeśli sami nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. złodziejski wywiad i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje włamań.
  • współdziałać zawsze z sąsiadami. Zwracaj uwagę także na ich mieszkanie. Podczas ich nieobecności interesuj się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami, zwracaj uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.
  • opuszczając mieszkanie nie zostawiać widocznych oznak swej nieobecności.
  • poprosić sąsiada, by podlewał kwiaty, otwierała na krótko okna, opróżniała skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączył na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi.

2017-06-14 12:05:09 | KPP Lubliniec

facebook sledzik gg

Więcej: Lubliniec * powiat lubliniecki

Komentarzy: 0 dodaj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Bądz pierwszy, wyraź swoją opinię!